Omezení retinolu
Evropská unie přijala nařízení, podle kterého nesmí tělová kosmetika obsahovat retinol a jeho deriváty ve větší koncentraci než je 0,05 procenta, pro ostatní přípravky včetně těch, které se smývají, pak bude platit maximální koncentrace 0,3 procenta.
Co jim vadí?
Retinol a jeho deriváty (retinoidy) jsou silné aktivní složky, jejichž používání nese i určitá rizika, zejména pokud nejsou aplikovány správně. Mohou způsobit zarudnutí, podráždění, olupování kůže, svědění nebo pocit pálení, a to zejména při prvním použití. Citlivá kůže se může stát ještě citlivější. Retinol také zvyšuje fotosenzitivitu pokožky, což znamená, že pleť je náchylnější k poškození UV zářením. Pigmentové skvrny retinol tedy sice odstraňuje, ale na druhé straně je může také způsobovat. Pokud jste v používání retinolu nováčky, může se u vás objevit také dočasné zhoršení pleti, jako jsou vyrážky nebo akné. Je to způsobeno rychlejší obnovou kožních buněk a po čase to odezní.
Jaké to má řešení?
Jděte na to pozvolna. Začněte s nižší koncentrací a používejte přípravek s retinolem jen jednou za dva až tři dny a ideálně jen na noc. Tento plán koneckonců můžete dodržovat i později, protože účinek retinolu je opravdu intenzivní, takže i občasná aplikace přináší výsledky. I tak ale vždy přes den chraňte pleť vyšším SPF, abyste ji ochránili před podrážděním nebo negativním vlivem slunečních paprsků. A pokud některá fáze vaší beauty rutiny obsahuje retinol, ujistěte se, že v těch ostatních pleť opravdu dostatečně hydratujete, případně zklidňujete.
Najděte ideální mix
Soustřeďte se také na to, s jakými dalšími látkami retinol kombinujete – ať už v jednom produktu, nebo v různých, které na sebe vrstvíte. Rozhodně se vyhněte se kombinaci retinolu s AHA a BHA kyselinami, což je pro pleť opravdu zákeřná kombinace. Jiné látky ale naopak působí příznivě a jednak zesilují pozitivní účinky retinolu, ale také zmírňují jeho agresivní působení. Jednou z nich je například vitamín C. Při denním používání působí jako antioxidant, který chrání pleť před volnými radikály a oxidačním stresem. Naopak večer má regenerační účinky a pomáhá sjednotit tón pleti. Proto je ideální kombinovat jej s retinolem právě na noc. Ideálním partnerem pro retinol a retinoidy jsou také peptidy, protože pomáhají regenerovat pleť, což jí umožňuje lépe tolerovat počáteční podráždění způsobené retinolem. Navíc tím, že podporují tvorbu kolagenu a elastinu, zesilují jeho zpevňující a regenerační účinky. Retinol také velmi dobře funguje, když pleti jako protiváhu přes den dopřejete ceramidy nebo niacinamid.
- Zdroj článku:
ELLE.com, Byrdie.com