Jak poznáte, že váš organismus zadržuje vodu? Jednoduše. Ručička váhy ukazuje každý den jiná čísla, i když si dáte večer jen salát, ráno nedopnete džíny, probouzíte se s nateklým obličejem a prsty. Prostě ať děláte co děláte, cítíte se (a hůř – i vypadáte) nafouklá.
Co pomůže? Začněte se změnoujídelníčku. Za zadržováním vody může být nadbytek soli v těle. Vynechte tedy ve svém jídelníčku slané pečivo, oříšky, chipsy, pizzu. Pozor si dávejte na minerálky s vysokým obsahem sodíku.
Naopak si co nejčastěji pochutnávejte na jídlech, která s vylučováním vody pomáhají. Zabírají bílkoviny. Jezte luštěniny, mléčné výrobky, vejce, maso a také některé druhy zeleniny (obzvlášť okurka, chřest a celer).
Odborníci doporučují vyzkoušet speciální jedno- či dvoudenní odvodňovací kúru. Během ní se jí pouze vařená nesolená celozrnná rýže s jablečnou přesnídávkou. Pokud jsou na vás dva dny moc, dávejte si ji alespoň jako odpolední svačinu.
I když se to zdá paradoxní, hodně pijte. Nejlépe čistou vodu nebo zelené a bylinkové čaje (např. kopřivy). A samozřejmě se hýbejte. Co nejčastěji vstávejte od monitoru a důkladně se protahujte. Večer si zaběhejte nebo zajděte na lekci jógy.
U mnoha žen může zadržování vody souviset s premenstruačním syndromem. Pokud ale pocit nafouknutí neodejde s menstruací nebo se změnou jídelníčku, zajděte si k doktorovi. Příčina je zřejmě někde jinde.