Najít Fina, který nemá rád saunu, by asi bylo opravdu těžké, vždyť skoro každý ji má doma! Ale těch, kdo si severský vynález pořídili domů, už přibývá i u nás.
Hlavně v zimě je sauna vítaným zpestřením wellness aktivit. A je nejen příjemná, ale i zdravá – pro tělo, duši i pokožku.
Díky horku se zrychluje proudění krve a zvyšuje se podíl kyslíku v tkáních, zrychluje se metabolismus a z těla se vyplavují odpadní látky. Pleť je prokrvenější, a tím, že je tělo vystaveno horku, chová se trochu jako v horečce, tedy zmobilizuje obranné buňky, aby bojovaly proti domnělému nepříteli, a pokud je v těle nějaká začínající infekce, snadno ji porazí.
Doporučuje se posedět v sauně asi dvacet až padesát minut, podle typu sauny a její teploty. Po důkladném zahřátí pak následuje radikální zchlazení.
Existují různé druhy sauny. Základní rozdělení je na klasickou, parní a infrasaunu. V klasické sauně se teploty šplhají i k devadesáti stupňům na nejvyšším stupínku, na nižších se pohybují kolem šedesáti. Doba zde strávená by neměla přesáhnout patnáct minut. Následný proud studené vody stimuluje cévy a celé tělo.
Parní sauna se vyznačuje vysokou vlhkostí a vyhovuje zejména těm, kterým dělá dobře vlhký vzduch. V ní lze posedět i déle.
Nejnovějším typem je infrasauna, která funguje na základě infračervených paprsků, jež prohřívají tělo podobně jako sluneční záření. Infrasauny jsou obecně nejlépe snášené a doporučují se i lidem s některými zdravotními problémy.
Pravidelná návštěva sauny pročišťuje tělo, uklidňuje nervy, odstraňuje stres, prokrvuje pleť, která se snáze zbaví nežádoucích látek, podporuje metabolismus, a především podporuje imunitu, což je bonus s dlouhodobým účinkem. Ideální je například při chronických zánětech horních cest dýchacích, pomáhá i při prevenci migrény a má celkově relaxační a zklidňující účinek.
A co teprve, trápí-li někoho věčně studené nohy! :-)