Dobré běžecké boty jsou základ, bez kterého se neobejdete, a tak se určitě vyplatí do nich investovat. Nechte si poradit od prodavače ve specializované prodejně a boty důkladně vyzkoušejte. Měly by opravdu dobře padnout, takže výběr neuspěchejte.
Volba terénu
Pro začátečníky je nejlepší volbou rovný a přiměřeně tvrdý povrch – to znamená například upravená přírodní cesta v parku nebo třeba dráha na běžeckém stadionu. Příliš tvrdý ani příliš měkký povrch nejsou pro začátečníky vhodné, protože hodně namáhají nohy a klouby. Takže zapomeňte na asfalt, respektive ve městě se mu asi nevyhnete, neměl by ale tvořit převažující část vaší trasy. Stejně tak není pro začátečníky vhodný kopcovitý terén, který vás zbytečně rychle vyčerpá.
Příprava
Ať jste zvyklá běhat, nebo začínáte, neměla byste zapomínat na pravidelnou důkladnou rozcvičku. Ta by měla zahrnovat především cílený strečink, tedy protažení nohou. Protahujte pomalu a postupně, nepřehánějte to, protahování by vás nemělo v žádném případě bolet.
Plán
Pokud běháte nahodile, třeba dvakrát třikrát za měsíc jen tak pro radost, je to samozřejmě pěkné, nečekejte ale, že se to nějak odrazí na vaší postavě nebo výkonnosti. Tuku tak mnoho nespálíte, ani nezpevníte svaly. Jestli chcete, aby pro vás mělo běhání nějaký praktický užitek, a tedy přinášelo výsledky, musíte se mu věnovat cíleně. To znamená běhat minimálně třikrát týdně, nejlépe každý druhý den zhruba 30 až 40 minut.
Chcete-li při běhu zhubnout, měla byste se držet správné tepové frekvence – více se o ní dočtete například ZDE (http://www.elle.cz/krasa/fitness-a-zdravi/sportujete-ale-nehubnete-vime-proc). Nejlépe ji změříte sporttesterem nebo ‚chytrými‘ hodinkami, přibližným laickým ukazatelem je, když si dokážete při běhu trochu povídat s kamarádkou, tedy nejste úplně zadýchaná.
Tak vzhůru na trasu, držíme palce!
Běháte už nějakou dobu? Napište nám svoje zážitky, výhry i prohry a co vám pomáhá s výkonností a motivací.
P. S. Inspirujte se Mirrandou Kerr a Heidi Klum a přiberte na běhání kamarádku!