OMG, You're the queen. Řekněte si v práci o emoční plat

Chceme vyšší plat. Ten emoční.

Není to tak dlouho, co jsme se se při rozhodování, jestli změníme zaměstnání, rozhodovali podle nabídky platu. „Nabízí mi víc peněz,“ zněl nejčastější důvod při podávání výpovědi. Jenže situace se mění. Firmy bohatnou, platy rostou a lidé se už nemusí tolik rvát o každou tisícovku navíc. Proto zaměstnanci, a to nejčastěji Gen Z a Mileniálové, začínají na první místo před tučnou výplatnici klást jiný plat – emoční. Stále více hledají něco, co je penězi nenahraditelné – pocit podpory, ocenění a osobního naplnění. Právě emoční plat se stává tím klíčovým faktorem, který dokáže zaměstnance udržet motivované a loajální.

Mohlo by se vám líbit

Proč je těžké opustit práci, která vás ničí (a jak to rozseknout!)

Každou neděli máte sunday scaries a pracovní směnu pravidelně končíte se staženým žaludkem a potřebou nalít si rozklepanou rukou skleničku. Dobře víte, že takhle by to vypadat nemělo. Přesto nemáte sílu v práci skončit. Jaké jsou důvody, proč dobrovolně zůstáváte v práci, která vás ničí? A jak to konečně jednou provždy rozseknout?
elle.cz

Více peněz? Nechci. 

Mou kamarádku Karolínu nedávno kontaktovala headhunterka se skvělou pracovní nabídkou. Nabízela jí lepší pracovní pozici a ohodnocení asi o 10 tisíc korun měsíčně vyšší, než měla doposud. „Tak do toho jdeš?“ ptala jsem se jí a považovala to za víceméně řečnickou otázku. „Ne,“ překvapila mě její odpověď. „Mám tady super šéfa a skvělý kolektiv. Chodíme po práci ven a když potřebuju být s malým doma, nikdo mi nedělá problémy,“ vysvětlila mi své rozhodnutí. „A ty peníze?“ nenechala jsem se odbýt. „Než se dohadovat s nějakým přemotivovaným týpkem v korporátu a denně si obhajovat, co a proč jsem udělala, neudělala nebo udělala špatně, radši budu brát míň,“ definitivně uzavřela téma svého odchodu z menší firmy do významnější a oželení vyššího platu. Nemůžu říct, že bych jí nerozuměla.

Co tedy chceme? 

Karolína není zdaleka jediná, komu se v souvislosti s prací změnily priority. Stále více lidí klade před finanční ohodnocení jiné benefity. Stres na pracovišti. Pohodový kolektiv. Osobní a lidské uznání. Možnost home office. Šéfa, kterého si můžete vážit. Pocit, že vás někdo poslouchá a váží si vás. Respektování konce pracovní doby a vaší dovolené. Vědomí, že nejste jen snadno nahraditelná položka v HR tabulce. Vědomí, že si můžete dovolit nepracovat, když jste nemocní. Před hmotný platem se v žebříčku hodnost dostal emocionální plat. Co to vlastně znamená?  Emoční plat zahrnuje všechny ty „neviditelné“ benefity – skvělou firemní kulturu, uznání, podporu a vztahy na pracovišti. Ano, pořád potřebujeme výplatu, která pokryje nájem, ale nakonec jde o to, jestli se v prácicítíme dobře. Jakmile máme zajištěné základní potřeby, mzda už není hlavním ani jediným faktorem spokojenosti v práci. Většina z nás si asi dokáže vzpomenout na zaměstnání, kde jsme byli nespokojení, přestože plat byl relativně vysoký. A naopak.

Mohlo by se vám líbit

Jak v práci nedělat nic a přitom toho stihnout více?

Míváte výčitky svědomí, protože váš pracovní den zahrnuje i spoustu tzv. „bílých míst“, kdy zkrátka nic neděláte. A možná přemýšlíte, jak být během pracovní doby produktivnější a stihnout více. Dobrá zpráva je, že tyto dvě situace mají společný průsečík. Využijte nicnedělání, abyste naboostovali svůj pracovní výkon!
elle.cz

Pochvala hřeje víc faktura

Skvělá práce na tom projektu!“ nebo „Tvá prezentace byla fakt pecka!“ nebo třeba „OMG, youʼre the Queen!”, jak mi napsala nedávno moje šéfka, když se jí líbil mnou napsaný článek. Nebudu lhát, potěšilo mě to snad ještě víc, než když mi na začátku měsíce cinkne na účtu zaplacená faktura. Upřímná pochvala má větší sílu, než si leckdo myslí. Když zaměstnanci cítí, že jejich práce má smysl a někdo ji ocení, jejich produktivita i spokojenost letí vzhůru. Jste šéf a chcete zlepšit atmosféru ve svém týmu? Dávejte lidem zpětnou vazbu, která má hlavu a patu. Sdílejte s ostatními dobré příklady: „Bára dnes skvěle zvládla vyřešit tohle“. Inspiruje to nejen člověka, kterého se pochvala týká, ale i ostatní.  A hlavně, udělejte z pochval běžnou součást pracovního dne – během porady, při videocallu, na chatu, kdekoliv. Podle webu Foxbusiness.com jsou i ti lidé, kteří nejsou placeni podle svých představ, o 33 % loajálnější, pokud cítí pravidelné uznání.

Mohlo by se vám líbit

Workoholismus jako nebezpečná droga. Zničené vztahy i zdravotní potíže

Workoholismus, alias závislost na práci, patří v dnešní době mezi zcela běžné závislosti, jde totiž o další z následků uspěchané moderní doby. Zatímco někteří lidé se pobýváním v práci snaží vyhnout rodinným či partnerským problémům, jiní si tím snaží pozvednout nízké sebevědomí. Kdy je již bohužel jisté, že často vyzdvihovaná a chválená pracovitost přerostla ve velký problém? Jak se s workoholismem, kvůli kterému si lidé dokážou zničit zdraví i vztahy, vypořádat?
elle.cz

A dál?

Pochvala hřeje, ale není jedinou složkou emočního platu. Je to celý balíček maličkostí, které dělají z práce místo, kam se rádi vracíte (nebo aspoň neodpočítáváte každou minutu do konce směny). Představte si home officebez výčitek, přátelský kolektiv, kde místo rivality a nevraživosti panuje týmová pohoda, a jasně nastavené role, aby si v rámci plnění pracovních povinností nikdo nelezl do zelí. Přidejte k tomu pravidelné feedbacky, kdy mají zaměstnanci možnost si v klidu a beze studu před zbytek týmu vyslechnout, co se jim nepovedlo a sami bez obav říct, co jim vadí. Občasný teambuilding na horách nebo aspoň na bowlingu a drobné odměny – třeba vstupy do fitka, wellness nebo něco sladkého pro duši jsou také tím, co se do emočního platu počítá. Když víte, že vás za dobře odvedenou práci čeká nejen výplata, ale i reálná podpora a pohoda, jsou i pondělky najednou o něco přijatelnější.

Mohlo by se vám líbit

6 tipů, jak získat dokonalou práci

Hledáte novou pozici? Vytvořte si perfektní profil, díky kterému vás každý bude chtít. Víme, jak na to.
elle.cz
Zdroj článku: