Ať už je pro vás cesta letadlem potěšením, nebo nepříjemnou nutností, abyste si ji užili bez následků na zdraví, je dobré myslet předem na to, čemu se vyhnout a na co se připravit. Nikdo přece nechce vystoupit z letadla a vyrazit na vytouženou dovolenou s bolavou hlavou, zády, nebo dokonce s hlubokou žilní trombózou… Máme pro vás pár tipů, které vám cestování nejrychlejším dopravním prostředkem usnadní.
1. Udělejte si test chůze
Jednoduchý ‚chodící‘ test je součástí doporučení zdravotního servisu British Airways. Spočívá v tom, že byste měli ujít 50 metrů po rovině nebo vystoupat jedno patro schodů bez toho, abyste se zadýchali nebo cítili bolest na prsou. Pokud to zvládnete, jsou vaše plíce a srdce připraveny na snížený přísun kyslíku během letu.
2. Hýbejte se na palubě
Ano, moc to nejde, ale několik cílených protahovacích cviků vám pomůže předejít už zmíněnému nebezpečí žilní trombózy. O co vlastně jde? Trombóza, nazývaná někdy také ‚syndrom ekonomické třídy‘, může vzniknout při cestováním letadlem delším než 5 hodin, a to bez příznaků žilního zánětu před počátkem cesty. Její příznaky se mohou vyskytnout ještě dva týdny poté, co vystoupíte z letadla, takže se nevyplatí ji podceňovat. Vzniká tím, že pokud necestujete vyšší třídou, musíte sedět na sedačkách natěsnaných na sebe, které člověka nutí sedět neustále s pokrčenýma nohama. Právě to vede ke stlačení podkolenní žíly, a tím k omezení žilního toku v končetinách.
K tomu si připočtěte pospávání vsedě, které vede k poklesu svalového napětí, a tím také podporuje zpomalení žilního proudu… Co s tím? Cestujete-li déle než 60 minut, běžte se aspoň jednou za hodinu projít uličkou, třeba cestou na toaletu. Také můžete cvičit na místě – zakružte si nohama v kotnících, zvedejte nohy v rámci možností nahoru a dolů…
3. Dostatečně pijte
Dehydratace je další nebezpečí, které vám hrozí při letu. Je sice protivné prodírat se do uličky, když zrovna sedíte u okýnka a vedle vás je soused velikosti XXL, ale je to rozhodně lepší než pak trpět migrénou. Nedoporučuje se káva, černý čaj ani alkohol, protože ty mají močopudný účinek, a tím zvyšují hustotu krve, a tak přispívají k nebezpečí trombózy.
4. Udělejte si pohodlí
V nízkonákladových letadlech se člověk často sotva vejde do sedadla, a ještě aby byl připoutaný… Takže si to usnadněte a vezměte si na cestu aspoň to nejpohodlnější oblečení – volné kalhoty, u kterých si ještě klidně rozepněte knoflík, ponožky s měkkým a nestahujícím lemem, boty, které si můžete bez problémů vyzout.
5. Připravte se na jet lag
Cestujete-li daleko a čeká vás velký časový posun, určitému nepohodlí a celkovému ‚rozhození‘ známého jako jet lag se nikdy úplně nevyhnete. Ale něco přece jen udělat můžete. Záleží mimochodem i na tom, zde letíte na východ, nebo na západ. Cestujete-li na východ, den se vám zkracuje a jet lag bývá horší než v případě přesunu na opačnou stranu, kdy se vám den naopak prodlužuje, což tělo snáší lépe. Takže pokud letíte na východ, jděte předtím spát o hodinu dřív, ať svůj organismus trochu připravíte. A když přiletíte, schrupněte si aspoň na chvíli během dne.