Den má jen 24 hodin, s tím nic nenaděláme. A práce a dalších aktivit je čím dál tím víc, až máte někdy pocit, že vám totálně přerůstají přes hlavu a brzy zavládne chaos? Inspirujte se našimi tipy.
Seznam nade vše
Zní to asi až příliš jednoduše, ale je fakt, že na jednoduché rady se až překvapivě často zapomíná. Vytvořte si seznam všeho, co vás čeká následující den, týden, měsíc… Ten nejpodrobnější pochopitelně na další den, měsíční stačí rámcově. Pomůže vám to naplánovat si práci a určit priority, které lépe uvidíte právě tehdy, když si budete vědoma všech dalších věcí, které vás čekají. Můžete si udělat seznam na papíru nebo třeba on-line v počítači, to už je nás, co vám bude lépe vyhovovat.
Přeměřte čas
Jak už bylo řečeno, den nenatáhnete. Právě proto je dobré uvědomit si, čím vším se opravdu zabýváme a kolik nám to zabere času. Pokud máte pocit, že nemáte žádný volný čas, spočítejte si, kolik času trávíte prázdnými a výplňovými činnostmi, jako je kontrolování novinek na FB a jiných sítích či serverech – což jsou známí žrouti času. Vezměte v úvahu i to, že člověk se nedokáže soustředit déle než cca čtyři hodiny v kuse, takže je efektivní si udělat cílenou přestávku a vyhnout se tomu, být na konci pracovní doby úplně vyčerpaný.
Stanovte si priority a kompetence
To souvisí se vším už výše uvedeným a je to opravdu složité, aspoň pro někoho. Máte možná pocit, že všechno je důležité, a proto musíte všechno stihnout. Jestli je ale úkolů moc, máte několik možností: zIepšit svůj time management, delegovat část věcí na někoho jiného, zhroutit se… Abychom se vyhnuli té poslední možnosti, zkusme nejprve ty první dvě… Zamyslete se a uvědomte si, že nikdo není nenahraditelný. Pokud máte pocit, že všechno ve firmě stojí a padá s vámi, je něco špatně. Člověk musí mít vždycky někoho, kdo ho zastoupí a kdo ví o chodu firmy tolik, aby ji dokázal aspoň v krizových momentech na chvíli převzít. Udělat si čas na to, vysvětlit ostatním, co mají dělat, a případně si přerozdělit práci, se opravdu vyplatí. Opačným extrémem je, když všichni dělají všechno a nikdo vlastně nemá stanovenou odpovědnost. Hromadné e-maily, kdy se každý vyjadřuje ke každé drobnosti, neskutečně zdržují práci – stanovte každému jeho kompetence a zodpovědnost, a uvidíte, že práce bude efektivnější.
Udržujte hranice
Jste ráda za tu ‚hodnou‘, co se chce každému zavděčit tím, že pomůže? Snadno se tak ale může stát, že si na to ostatní zvyknou, a budete dělat za dva nebo za tři. Skončete s tím! Možná z vás v práci nebude miss nejoblíbenější, ale stanovte si znovu hranice toho, co je opravdu vaše práce a co je v kompetenci druhých. Dejte jasně najevo, že se nenecháte zneužívat, a ostatní to brzy pochopí. A možná si vás budou i více vážit.