Zima je tou nejlepší dobou, kdy začít ve fitness centrech s něčím novým. Power Plate je jejich velkým hitem už pár let. Tak proč ho ignorovat? Snad proto, že o něm nevíte všechno? To se po přečtení našeho článku změní.
Pro koho se hodí?
Pro starší i mladé. Ideální je pro ty, které své tělo pro sport dosud příliš neužívaly. Jako odrazový můstek funguje skvěle. Naučíte se pracovat se svaly, poznáte své tělo. Brzy vás začne poslouchat a zvládnete s ním věci, které jste předtím nezvládly. Zapotí se ale na něm i vytrénovaní sportovci. Zlepší svou fyzičku, zpevní svalstvo, dobudují ho tam, kde chybí. Jejich tělo tak bude ve větší harmonii a začne podávat lepší výkony. Proto na něm cvičí i profesionální sportovci, hokejisty počínaje a atlety konče.
Jak funguje?
Zjednodušeně – speciální plošinka přenáší vibraci do svalů. Aby se svaly s vibracemi ‚vypořádaly‘, musejí vyvíjet mnohem více práce. Při různých cvicích či polohách zhruba 10x víc než při těch samých pohybech bez vibrace.
Hubne se na něm?
Rozhodně ano. I když nejde o kardio cvičení. Na Power Plate budujete a posilujete svalové skupiny, a tím pádem i hubnete. Protože jak známo, čím více budete mít svalů, tím více spálí vaše tělo tuků. Odměnou vám tak bude pevná, svalnatá, štíhlá postava.
V čem je jeho hlavní výhoda oproti jiným cvičením?
Hlavním bonusem Power Plate je ohromná úspora času. Cvičí se na něm třicet minut. Zvládnete to během polední pauzy, ráno nemusíte vstávat v nekřesťanskou hodinu. A protože půlhodinka na Power Plate znamená zhruba devadesát minut na přístrojích v posilovně, je jeho velkou výhodou i efektivita.
V čem je jeho hlavní nevýhoda?
Pořád ještě cena. Oproti jiným cvičením si u jedné lekce Power Plate připlatí zhruba jednou tolik. Ceny se pohybují od 100 do 300 korun. Např. v Holmes Place zaplatíte 250 korun.
Jak často na něm musím cvičit?
Je to hodně individuální, ale obecně se uvádějí tři lekce týdně. Přičemž délka jedné lekce by se měla pohybovat kolem patnácti minut.
Zbavím se na Power Plate celulitidy?
Její stav se výrazně zlepší (podle některých studií o 25 %). Vibracemi se intenzivně prokrvují svaly, kůže je pak za čas o něco hladší a napjatější.
Jak začít?
Rozhodně pro seznámení s Power Plate doporučujeme trenéra. Vysvětlí vám, jak funguje, jak cvičit správně, jak se vyvarovat chyb (i ty se na něm dají dělat).
Nebude vás cvičení nudit?
Těžko. Dá se na něm dělat ohromná spousta věcí. Kdo bude chtít, může pokaždé zkoušet něco jiného. Jednou se zaměřit na zadek, jednou na ruce a břicho, potrénovat střed těla, výbušnost, protáhnout svaly… Navíc ve fitness centrech se v poslední době objevuje i tzv. power bike. Kolo s vibračními šlapadly. Od Power Plate si k němu můžete na chvíli odskočit. Doporučujeme ho všem, kteří si chtějí tzv. zamakat. Ušlapat na power biku pět minut dá zabrat i vytrénovaným. My jsme ho vyzkoušeli v Holmes Place Premium Anděl.
Můžu si ho pořídit i domů?
Rozhodně. I na českém trhu najdete modely domácího Power Plate. Tím nejnovějším je Power Plate® my7TM. Nabízí tři základní programy: FEEL better, LOOK better a PLAY better. V každém z nich jsou pak desítky dalších lekcí. Celkem tak Power Plate® my7TM má až 250 programů a na milion kombinací. Můžete na něm trénovat na basketbalový zápas nebo se rychle zbavovat přebytečných kil. Pro správnost pohybů sledujete na displeji názorné video, na kterém je cvik předveden. Jeho cena je ovšem vysoká, stojí zhruba 195 000 Kč (koupit ho ale můžete i na splátky, více na www.powerplate.cz).
Kde jinak cvičit?
Studií a fitness center, která nabízejí lekce na Power Plate, je už po České republice na dvě stě. Cvičení se tak už netýká jen Prahy, Brna nebo Ostravy, ale i Českých Budějovic, Písku, Teplic, Kolína, Prostějova nebo Vsetína (koukněte na www.powerplate.com/cz/lokace). V Praze má skvělou pověst trenérka Zuzana Bičíková, velká propagátorka a znalkyně Power Plate, která cvičí v Holmes Place Premium Anděl.