V prvé řadě je třeba posílit organismus a dodat mu látky, které mu třeba po dlouho zimě chybějí. Které to jsou?
Koenzym Q10
Nedostatek téhle látky může vést k nemocem srdečního aparátu, ale i k poklesu výkonnosti a odolnosti organismu. Tělo si dovede koenzym Q10 sice do jisté míry vytvořit samo, pokud ho je ale nedostatek, je lépe ho doplnit speciálními přípravky, např. CoOmega, který navíc obsahuje i omega-3 mastné kyseliny.
Vitamin D
Tento vitamin přispívá k normální funkci imunitního systému a k udržení správné činnosti svalů a stavu kostí, proto je velmi důležitý. Vzniká především ze slunečního záření, takže v zimě ho může výrazně ubýt a pak se to projevit na těle. Proto bychom ho měli na začátku jara, kdy jsou dny ještě krátké, doplnit. Jako jeden z mála vitaminů ho nenajdete v listové zelenině, pouze v rybím tuku, játrech, žloutku a v mléce. Takže rychle na sluníčko, nebo rybu k večeři!
Vitaminy C i B
„Céčko“ a vitaminy skupiny B jsou důležité pro správné fungování metabolismu a přispívají ke snížení míry únavy a vyčerpání. Kde je najdete? Vitamin C se nejhojněji vyskytuje v šípku, kapustě, brokolici a zelí, vitaminy skupiny B zas například v pšeničných klíčcích, pivovarských kvasnicích či luštěninách.
Hormony štěstí vlastní výroby
Překonejte lenost či prvotní únavu a dejte se do pohybu! Během něho se totiž vylučuje hormon serotonin, který zbavuje naše tělo stresu, úzkosti a špatné nálady. Vhodná je jakákoli pohybová aktivita – od běhání přes projížďky na kole nebo tanec až po klidné procházky v přírodě. Nezapomínejte také dostatečně pít – denně alespoň dva litry vody, čaje, minerálky nebo džusu.