Sůl nad zlato?

Nejen cukr na nás číhá i tam, kde bychom ho nečekali. Také sůl je přítomná v mnoha potravinách, na kterých to na první pohled nepoznáme. Je jasné, že chipsy, uzeniny nebo některé sýry mají soli až příliš, jak je to ale s tak na první pohled nevinnými jídly, jako jsou třeba omáčky?
Nejprve je nutné si říci, proč vlastně sůl – tedy její nadměrné množství – škodí. V soli obsažený sodík je pro fungování našeho organismu nezbytný – pro práci svalů, nervovou činnost atd. Čeho je ale moc, toho je příliš – nadbytek soli způsobuje stoupání krevního tlaku, což s sebou nese zvýšené riziko kardiovaskulárních onemocnění a infarktu. Sůl také zadržuje vodu v těle, což neprospívá ani naší postavě…
Takže doporučená dávka soli je podle lékařů 5–6 g denně (asi jedna čajová lžička). Často jí ale spotřebujeme i dvojnásobek. Průměrný Evropan podle průzkumů denně zkonzumuje 9–14 gramů.

Kde se může také skrývat?
Hodně soli je například ve sterilované zelenině, sůl je totiž dobrý konzervant. Neměli bychom proto ani v zimě spoléhat jen na sterilovanou, ale spíše na čerstvou zeleninu. Podobně jsou na tom hotová mražená jídla – ohřát si takovou ‚hotovku‘ může být pohodlné, ale moc často se to kvůli vysokému obsahu soli nevyplácí. Časovanou bombou jsou v tomhle ohledu různé polévky a omáčky – ať už ty z pytlíku, nebo i v restauracích, kde rádi sáhnou po polotovaru. Také dochucovadla jako různé dresinky, majonézy, sójová omáčka a podobně jsou solí přímo nadopovány. Rozhodně dejte při ochucování například zeleninového salátu přednost zálivce z olivového oleje, octa a třeba citronové šťávy. Používejte více koření a čerstvých bylinek, které jídlu dodají chuť.
U všech kupovaných potravin, a zejména polotovarů se vyplatí číst pozorně etikety – uvidíte, že budete překvapeni, kolik soli se v nich ukrývá.

Časopis ELLE

Prosincové vydání ELLE 12/24