Příroda se neustále mění a s ní i plody, které nám nabízí. Sezónní potraviny jsou ty, které nakoupíme a konzumujete v době, kdy jsou sklízeny. Sezónní ovoce a zelenina z lokálních farem je čerstvější, kvalitnější a ještě pro jejich dopravu není potřeba stovky kilometrů. Ušetříte planetě, ale i své pěněžence, protože sezónní potraviny jsou často levnější. Naučte se proto stravovat tak, jak to měla příroda v plánu!
Proč vybírat lokální potraviny?
Nákupem v lokálním obchodě s farmářskými výrobky či na trhu podporujete české výrobce. Víte přesně, co jíte, jak daná surovina vyrostla a kdo ji zasel. Dalším důležitým aspektem je doprava – je to jeden z hlavních důvodů, proč dát přednost lokálním produktům. Představte si, jakou vzdálenost musí ujet jeden kamion s vašimi oblíbenými potravinami! Nejen, že díky tomu, že upřednostníte sezónní zeleninu, prospějete vašemu tělu, ale také dáte zelenou planetě. Na to bychom neměli zapomínat. Díky ní máme jídlo všude kolem nás, díky ní můžeme žít. Věnujte dostatečný čas výběru surovin, zajímejte se o to, odkud jídlo pochází. Jen tak se budete moci rozhodnout, co je nejlepší pro vás a vaše zdraví.
Jak se stravovat sezónně?
Jaro
Drobná zelenina, naklíčená semínka a luštěniny
První sluneční paprsky nového roku, probouzející se příroda. Jaro na ovoce a zeleninu ještě hojné není. Doma si však dokážete vypěstovat třeba ředkvičky nebo salát. Skvělé je nechat doma naklíčit semínka a luštěniny, které se skvěle hodí do salátů nebo na chléb s pomazánkou.
Léto
Drobná zelenina, naklíčená semínka a luštěniny
Teplé dlouhé večery, prázdniny, grilování a spoustu zdravého, čerstvého jídla. Většině lidí nedělá problém právě v letních měsících stravovat se kvalitnějšími potravinami. K létu patří ryby, čerstvé jahody, meruňky, broskve nebo rajčata, cukety, lilek. Dokážete si představit grilovaní bez cukety na roštu? Já tedy rozhodně ne. A ovoce nemusíte kupovat v obchodě, nejlepší je nasbírat si druhy, které rostou kolem vás. Nezapomínejte ani na dostatečný pitný režim. Sluníčko nám občas dokáže zamotat pěkně hlavu, že se zapomeneme osvěžit a doplnit tekutiny.
Podzim
Fermentovaná zelenina, dýně, houby, strava bohatá na laktobacily a vitamíny
Po létě je ale potřeba zpomalit, a to nám podzim dovoluje. Je to čas, kdy je možné na celý den se zachumlat do deky, poslouchat přes okna bubnující déšť a koukat při tom všem na oblíbený seriál. K tomu si dát teplý štrůdl s vanilkovou zmrzlinou! Takové víkendy jsou na podzimu nejlepší. Podzimní oblíbenou potravinou je dýně, z které jde připravit dezert, polévku nebo vlastně cokoliv. Houby, ty taky mají svoji sezónu. Při jejich sbírání si dáte ještě pěknou procházku po lese a nadýcháte se čerstvého vzduchu. Kromě čisté hlavy z procházky v lese můžete díky houbám i podpořit imunitu a díky antioxidantům zbavíte tělo škodlivých látek. Win win! Na podzim je také vhodné vyrobit si vlastní fermentovanou zeleninu. Zelenina kvasí pomocí svých vlastních bakterií mléčného kvašení, které samy vzniknou teplem. Laktobacily, bakterie mléčného kvašení, jsou pak výborné a prospěšné pro náš trávicí trakt a podporují obranyschopnost našeho organismu. Navíc díky vysokému podílu vitamínu C a B pomáhají trávení i imunitě.
Zima
Batáty, řepa, zázvor a zahřívající koření
Chcete se zahřát a nasytit? Zkuste batáty, které oproti klasickým bramborům mají o něco vyšší podíl vlákniny a obsahují vysoký podíl vitamínu A a C. A co řepa? Některými milovaná, jiným nesmí přijít na oči. Dá se z ní vykouzlit téměř cokoliv. Džem, pomazánka, smoothie i chutný salát nebo dezert. Je bohatá na vitamíny i minerály, zlepšuje zažívání a činnost srdce, snižuje krevní tlak a má protizánětlivé účinky. Pro dochucení je dobré používat koření, které nás zahřeje – jako je čerstvý či mletý zázvor, pepř, kari, koriandr nebo badyán.
Zdroj: Healthline, ELLE.com