Sportujete, ale nehubnete? Víme proč!

Trávíte hodiny v posilovně, ale ručička váhy se pořád ne a ne hnout? Možná je to tím, že cvičíte až příliš. Naše tělo totiž potřebuje jen určitou intenzitu zátěže, aby začalo spalovat tuky, kterých se chceme zbavit.
Začneme jednoduchým výpočtem – slibujeme, že víc jich nebude. Základem je totiž znát svou maximální tepovou frekvenci, což znamená použít tento vzoreček: 208 − (0,7 × váš věk). Pokud je vaším cílem zhubnout, měl by se váš tep pohybovat při cvičení kolem 50 až 60 procent tohoto maxima. Takže je-li vám pětadvacet, vaše maximální tepová frekvence bude 208 − (0,7 × 25) = 190,5, a tím pádem byste měla cvičit při poloviční tepové frekvenci, tj. cca 100 tepů za minutu. Tep nahmátnete na vnitřní straně zápěstí a můžete si ho spočítat s pomocí obyčejných hodinek, což je ale při cvičení trochu obtížné, takže je určitě pohodlnější pořídit si měřič tepové frekvence neboli sporttester, který seženete už cca od pěti set korun. 
Laicky lze tu správnou tepovou frekvenci pro hubnutí odhadnout podle toho, že se při cvičení sice zadýcháváte, ale ještě dokážete mluvit, tedy popadnout dech. Například když si při mírném běhu dokážete ještě trochu popovídat s kamarádkou.
Při větší intenzitě cvičení, kdy vaše tepová frekvence přesáhne 60 %, se už tolik nehubne, zato se ale posilují svaly a získává kondice.
Méně je více
Obecně platí, že pro hubnutí je lepší mírnější, ale delší pohyb než kratší a intenzivní. Takže daleko lepší službu vám udělá třeba mírná forma posilování, odpolední cyklistická vyjížďka v pomalejším tempu nebo lehký běh, který trvá hodinu, spíš než půlhodina kickboxu, při kterém se sice zpotíte a máte dobrý pocit, že jste něco udělala pro své tělo, ale s hubnutím vám tolik nepomůže.
Ostatně, běh je oblíbenou sportovní aktivitou například Katie Holmes, Reese Witherspoon nebo Renée Zellweger.

Časopis ELLE

ELLE Říjnové vydání 10/24