Řada lidí si možná myslí, že dlouhý spánek a povalování v posteli je jen pro lenochy, a kdo to chce někam dotáhnout, musí spát jen po dobu nezbytně nutnou. Není to ale tak docela pravda. Vědci opakovaně potvrdili, že délka spánku a jeho kvalita mají vliv i na to, kolik vážíme a zda se nám daří hubnout. Bohužel to neplatí přímo úměrně, takže to není tak, že čím déle spíme, tím více hubneme… :-)
Ale i tak stojí za to se nad tím zamyslet. Nejen nedostatek pohybu, nepravidelná strava a stres se podepisují na našem těle a váze. Důležitý je i spánek. Pokud totiž spíme málo, má to velký vliv na produkci hormonu melatoninu v našem těle. Právě melatonin hraje nezanedbatelnou roli v procesu hubnutí a ukládání tuků.
Výzkumy byla zjištěna přímá souvislost mezi tím, kolik hodin člověk spí, a tím, zda tloustne. Lidé, kteří spali méně než 6 hodin denně, vážili při stejných parametrech až o 4 kg více než ti, kteří spali 7 až 8 hodin každý den.
Jak je to možné?
V noci a během spánku se v těle vytváří již zmíněný hormon melatonin, který řídí reakce těla na stres. Vytváří se, jen pokud je tma, a jeho produkce je nejvyšší kolem půlnoci.
Aby se ho v těle vytvořil dostatek, je potřeba spát zhruba osm hodin. Pokud totiž spíme méně, vyprodukujeme i méně melatoninu, a tělo to bere jako stres, před kterým se snaží chránit tak, že si vytvoří energetické rezervy…
Dlouhodobý nedostatek spánku tak simuluje v organismu dlouhodobý stres a vytváření zásob a vede k nabývání na váze.
Sova, nebo skřivan?
Z výzkumů také vyplynulo, že takzvané sovy, tedy lidé, kteří chodí spát pozdě v noci, jsou náchylnější ke stravování ve fastfoodu a také jedí méně ovoce a zeleniny než skřivani, tedy ti, kdo chodí spát dříve a také dříve vstávají.