Slow drinking: Jak se vyhnout kocovině?

Poslední prosincový den se musí řádně oslavit, jde to ovšem i bez toho, abyste se další ráno (možná spíš poledne až odpoledne) probudili s kovadlinou v hlavě. Nebudeme vás nutit vyhýbat se úplně alkoholu, jen vám dáme pár rad, díky kterým budete schopni fungovat. A znáte to: Jak na Nový rok, tak po celý rok.

1. Nejomílanější pravidlo: Na každý koktejl nebo sklenku vína vypijte stejné množství vody. Tento tip totiž opravdu funguje. Alkohol vás dehydratuje, takže voda je nezbytná k tomu, abyste se vyhnuli bolehlavu.

2. Usrkávejte. Pojměte silvestr jako degustační večer. Přesně to hlásá koncept slow drinking. Snažte se vnímat drinky všemi možnými smysly, upřednostňujte kvalitu před kvantitou a vyhněte se opilosti.

3. Abyste se vyhnuli pověstné ‚sklence navíc‘, zapamatujte si jednoduché pravidlo. V případě oslavy by dospělá žena neměla vypít víc než čtyři jednotky alkoholu, v běžný den pak pouze dvě jednotky. Každému se samozřejmě stane, že občas přestřelí, takže když jde o výjimečnou situaci, nemusíte se porušením doporučené dávky až tak trápit. Závislost vyžaduje pravidelnost a větší extrémy.

1 jednotka = 0,25 l piva = 1 dl vína (12°) = 1 dl šampaňského (12°) = 1 long drink s 3 cl alkoholu (40°)

4. Nastavte si limity. Když vyrazíte na party s tím, že si nedopřejete víc než čtyři skleničky, lehčeji svého cíle dosáhnete. Můžete si je totiž rozumně rozvrhnout do celého večera.

5. Naordinujte si detox. Když překročíte hranice rozumného popíjení a váš večer se přece jen zvrhne v divoké řádění, tak byste správně měli následujících deset dní hasit žízeň jen a jen vodou. A v běžný týden byste na svůj oblíbený hříšný nápoj měli zapomenout aspoň na jeden celý den.

Časopis ELLE

Prosincové vydání ELLE 12/24