Samá voda… Díl 3.

Samá voda… Díl 3.

Cvičíte skoro každý den, zeleninu a ovoce jíte pravidelně, pomalu už nevíte, jak chutná chleba, ale pořád nehubnete tak, jak byste si za tuhle dřinu a odříkání zasloužila? Problém může být v zadržování vody v těle. Řekneme vám, co je jeho příčinou a jak se ho zbavit.

ZDE NALEZNETE DRUHÝ DÍL.

Samá vodaCvičení můžete zkombinovat i s lymfodrenáží. Tato velice jemná masáž, při níž se rozproudí lymfatický systém, zbavuje tělo škodlivých látek, odvodňuje a pomáhá proti celulitidě. Pavel Tichý z brněnské Lymfologické a anticelulitické poradny ale upozorňuje, že není vhodná vždy: „Jsou-li otoky žilní nebo lymfatickou záležitostí, lymfatická masáž pomůže. Je-li ale zavodnění zapříčiněno špatnou činností srdce nebo ledvin, masáž by vhodná nebyla.“

Rozbouřené hormony
U mnoha žen není zavodňování způsobené ani sedavým zaměstnáním ani stravou, ale specifickým obdobím v měsíci. Zadržování vody, nárůst váhy a citlivá prsa jsou totiž nejčastějšími fyzickými příznaky premenstruačního syndromu, který je zapříčiněn rozbouřenými hormony po ovulaci. Zavodnění přitom může být ještě zhoršeno, jestliže léčíte předmenstruační bolesti prášky s obsahem ibuprofenu (například ibalginem nebo advilem). Ty sice od bolestí pomáhají, ale u některých žen mají vedlejší účinky právě v podobě zadržování tekutin. V takovém případě se poraďte s gynekologem. Co se týče antikoncepčních pilulek, mnoho z nich obsahuje progestin (syntetickou verzi progesteronu, ženského pohlavního hormonu ovlivňujícího početí a průběh těhotenství), takže i když užíváte pilulky zmírňující PMS, nemusejí vždy pomáhat na předmenstruační zavodňování. Na výběr dnes ale máte z mnoha druhů antikoncepce s různým obsahem hormonů, takže pokud jedna způsobuje zadržování vody v těle, můžete ji zkusit vyměnit za jinou, která vám bude vyhovovat lépe.

Množství vody v těle přitom zpravidla klesá a stoupá, což je viditelně spojeno se stravováním nebo s menstruačním cyklem. Je-li ale pocit nafouknutí nebo zadržované vody chronický, může být znamením něčeho vážnějšího. Máte-li bolesti a nadýmání v oblasti břicha, které nemizí s koncem vaší menstruace, zkonzultujte své obtíže s lékařem. Ten by měl určit, zda netrpíte podrážděnými střevy, neschopností strávit lepek nebo jinou obtíží.

TEXT: ZUZANA PELKOVÁ

Časopis ELLE

Prosincové vydání ELLE 12/24