Sáhněte si na prsa!

Rakovina prsu postihuje stále více žen, a to i těch mladších třiceti let, přestože z celkového počtu nemocných je jich jen kolem sedmi procent. O to je ale důležitější mít se na pozoru, protože platí, že čím mladší žena, tím nebezpečnější nádor bývá. „Oproti rakovině prsu u starších žen je (karcinom prsu) výrazně agresivnějším onemocněním s horší odpovědí na léčbu,“ vysvětluje prof. MUDr. Jindřich Fínek, Ph.D., vedoucí Komplexního onkologického centra a přednosta Onkologického a radioterapeutického oddělení LF UK a FN Plzeň. Kvalitní prevence se vyplatí a může zachránit život.

Hlavní obecné rizikové faktory karcinomu prsu u žen všeho věku jsou podle profesora Fínka tyto: prodělané nádorové i nenádorové onemocnění prsu, výskyt karcinomu prsu v rodině (hlavně v přímé příbuzenské linii), ozařování oblasti hrudní stěny ve věku do 40 let, genetické mutace BRCA1/ BRCA2, nízký věk první menstruace, absence těhotenství či vysoký věk porodu prvního dítěte, obezita a také konzumace alkoholu a červeného masa.

breast-augmentation-in-st-louis

Jakou roli hraje antikoncepce?
Názory i výzkumy se různí. „V poslední době prokázaly některé studie mírný nárůst rizika karcinomu prsu po užívání hormonální antikoncepce, jiné studie však nic podobného nepotvrdily. Bez diskuse je to, že riziko roste o 30 procent u žen užívajících hormonální substituční léčbu,“ dodává profesor Fínek.

Kdy a kam na vyšetření?
Chcete mít jistotu, že rakovinu nemáte, nebo vám nehrozí? Jsou různé možnosti, jak to zjistit. Záleží na vašem věku. Pokud je vám do třiceti let a nemáte rakovinu v rodině, provádějte pravidelně samovyšetření a také si můžete zajít na vyšetření ultrazvukem. Stojí kolem 400 korun a vyplatí se navštívit pracoviště, které má velké zkušenosti (tj. provádí hodně vyšetření). Proč ne rovnou na mammograf? U mladých žen nemá velký význam, protože tkáň prsou je jiná než u žen starších – je takzvaně výrazně více denzní, což laicky řečeno znamená, že mammografický nález nelze dobře přečíst. Proto se u mladých žen doporučuje vyšetření ultrazvukem ve spojení s rodinnou diagnostikou (tu může prověřit speciální genetická laboratoř, jejíž návštěvu vám na základě rodinné anamnézy doporučí ultrazvukové centrum nebo váš gynekolog).

Základní test pravděpodobnosti onemocnění rakovinou prsu si můžete udělat zde:
http://www.lecba-rakoviny.cz/rakovina-prsu

Návod na samovyšetření:
„Samovyšetření je nejlepší provádět ke konci menstruace, tj. asi pátý den, a pravidelně ho opakovat ve stejné době každý měsíc,“ doporučuje MUDr. Miroslava Skovajsová, Ph.D., primářka Specializovaného pracoviště pro diagnostiku a léčbu zhoubných i nezhoubných nemocí prsu Breast Unit Prague.

http://www.dialog-jessenius.cz/samovysetreni/
http://www.mamo.cz/index.php?pg=pro-verejnost--rakovina-prsu--samovysetreni-prsu

http://www.breastcancer.cz/prevence/samovysetreni/

Seznam screeningových center:

http://www.mamo.cz/index.php?pg=mamograficky-screening--centra--seznam

Další informace:
http://www.buprague.cz/

http://www.mamo.cz/

Tip:
Ve čtvrtek 30. června v prodejně Marks & Spencer na Václavském náměstí v Praze probíhá ve spolupráci s občanským sdružením Dialog Jessenius  od 11 do 17 hodin akce, kdy si můžete nechat od proškolených odborníků a lékařů poradit a naučit se provádět samovyšetření prsu.

img-breast-check_102434415452.jpg_article_singleimage

Časopis ELLE

ELLE Říjnové vydání 10/24