A k němu patří i dexotikace neboli očištění organismu, které ale nespočívá jen v tom, že budeme jeden den pít ovocné šťávy a pak se zase rychle vrhneme na vepřo knedlo zelo. Taková dieta by neměla žádný účinek. Jak tedy na to, a proč je očista tak důležitá?
Proč očista?
„Jídlo by mělo být ideálně složené tak, aby s jeho zpracováním tělo nemělo příliš velkou práci, aby ho nezatížilo. Jenže naše strava tomu absolutně neodpovídá. Po každém jídle proto musí vynaložit značnou energii, aby nevyužitelné látky z potravy vyloučilo, používá k tomu mnohdy i zásobní antioxidanty a minerály, kterých se pak nedostává na přirozenou ochranu a očistu orgánů,“ vysvětluje výživová poradkyně Monika Divišová. „Skvělým prostředkem pro podporu organismu, který se pak dokáže lépe poprat s případnou nemocí, je pravidelná očista. Ale je třeba vědět, co jíst před očistou i po ní, čím celý proces zefektivnit, a také to, že jej mohou zpočátku provázet nepříjemné pocity – bolest hlavy či únava. Když se myje podlaha, voda je také při prvním mytí špinavá,“ dodává s úsměvem Monika Divišová.
Způsobů očisty organismu je mnoho, od speciální úpravy jídelníčků přes čerstvé šťávy, bylinky, antioxidanty až k půstům. Důležité je pochopit, že nejde o jednorázový akt, ale déletrvající proces, který je třeba pomalu nastartovat.
Jakou přípravu na očistu Monika Divišová doporučuje?
Přípravná fáze
1. Zvyšte pitný režim (2,5–3 litry vody nebo bylinkových čajů denně). Tekutiny totiž pomáhají s vylučováním odpadních látek.
2. Vyřaďte z jídelníčku smažená jídla, uzeniny, červené maso, instantní směsi, alkohol, kávu, bílou mouku a pečivo vůbec, cukr, černý čaj, umělá sladidla, mléko.
3. Jezte dostatek zeleniny, nejlépe jako součást každého jídla. Díky vysokému obsahu vlákniny přispívá k podpoře trávení.
4. Pijte zeleninové šťávy a jezte zeleninové saláty. Syrová zelenina má vysoký obsah výživných látek a enzymů.
5. Zvyšte objem vlákniny v jídelníčku. Právě ta má důležitý vliv na správné trávení a pročištění střev. Váže na sebe odpadní látky, které pak odejdou společně s vlákninou z těla ven. Přisypte do zeleninové polévky ovesné otruby nebo lněné semínko, na salát si dejte slunečnicová semínka, fazole také obsahují spoustu vlákniny.
6. Přílohy si výhradně vybírejte celozrnné a bezlepkové, například tmavou rýži, pohanku, celozrnný kuskus, jáhly, brambory, špaldu, quinou, batáty.
7. Přidejte pohyb – rozhýbete tím metabolismus a lymfatický systém. Aerobní pohyb je velmi důležitý – kolo, běh, brusle, aerobic.
8. Nezapomínejte na odpočinek a relaxaci.
9. Pro dobrý noční spánek nejezte minimálně dvě hodiny před spaním, do svého programu zahrňte některé relaxační techniky (jógu, pilates, tai-či, dýchání). Řadu z těchto technik můžete praktikovat i doma.
Zdravý životní styl
Ideální je vzít tuhle přípravu jako trvalou úpravu jídelníčku a životního stylu a k tomu nezdravému se už nevracet. Jak říká Monika Divišová z centra Wellnessia: „Mnoho lidí pocítí už v přípravné fázi tak zásadní změnu v tom, jak se cítí a kolik mají energie, že některé z jejích principů zapojí do svého života natrvalo. Nejíst pečivo, uzeniny nebo cukr se zdá být detail, který nemůže mít na zdraví přece takový vliv. Ale když po týdnu vyřazení těchto potravin přestanete mít nadýmání, dobře se vám spí a sršíte energií, je to jasná motivace pro trvalou změnu.“
Přesto ale není nutné být tak striktní – stačí dodržovat tento režim alespoň týden a potom zařadit na několik dní vlastní očistu ve formě velmi lehkého jídelníčku, šťáv nebo půst. Poté opět dodržovat po dobu jednoho týdne tuto přípravnou fázi, a pak začíst jíst zase ‚normálně‘. Tento proces můžete opakovat několikrát do roka.
Týdenní detoxikační režim, který následuje po přípravné fázi, by měl vypadat asi takto:
Den začněte pitím teplé vody s citronem. Snídaně může být čerstvá šťáva, ovocný salát nebo zeleninové smoothie. Ke svačině opět ovoce s pár mandlemi. Oběd poskládejte z těchto surovin: dušená zelenina, jáhly, celozrnná rýže, quinoa, batáty, luštěniny, mořské řasy, semínka. Připravte si z nich polévku nebo rizoto. Odpoledne si dejte jen zeleninový vývar nebo smoothie.
Kromě zmíněných potravin můžete používat i olivový olej a čerstvé bylinky. Jezte pomalu, kousejte a dávejte si malé porce. Důležité je nesolit, nesladit, dodržovat pitný režim, detoxikaci podpořit přírodními potravinovými doplňky – zeleným ječmenem a řasou Chlorellou.