Cesta do extrému nikam nevede, říká nutriční specialistka

Jak se chránit v době, kdy jsou všichni nemocní a naše obranyschopnost může být v ohrožení?

Základem je vždy pestrá strava. Množství vitamínů, kterými se můžete zásobit z ovoce a zeleniny, ale také dostatek bílkovin a zdravých tuků. Co se týče doplňků stravy, zásobte se samozřejmě vitamínem C a zinkem. Sama právě používám vitamínový doplněk profesionální kvality Esthe Pro Labo Vitamin C Premium, jehož jedna dávka obsahuje 100 citronů! Těžko bychom jich za jediný den snědli tolik, že? Dále každé ráno beru zinek, ale důležitá je také hygiena, na tu nesmíme zapomínat. Dále se snažme do jídelníčku zařadit fermentovanou zeleninu a dodat mu co nejvíce pestrosti.

Jak zjistím, že si pořizuji kvalitní doplněk stravy?

Lipozomální doplňky stravy se lépe a déle vstřebávají, jsou pro nás proto vhodnější. Tyto suplementy jsou také dražší, ale do naší krve se vitamíny dostanou mnohem jednodušeji než v případě běžně dostupných doplňků stravy například z drogerie. Sama používám produkty od značky Pro Labo a musím potvrdit, že člověk na sobě ihned pociťuje požadovanou změnu. Platíte si tedy za větší efektivitu. Člověk pak například nemusí požívat tolik doplňků stravy, ale efekt bude maximální.

Mám doma kvalitní doplňky stravy, ale poté, co jsem balení dobrala, na sobě změnu nepociťuji. Co dělám špatně?

Může to být kvalitou suplementu, ale i tím, že u každého z nás fungují různé suplementy odlišně. Někomu pomáhá Maca, jinému na hormonální balanc pupalkový olej. Je to však individuální. Doporučuji personalizovanou výživu – spočívá to v tom, že si zajdete na odběr krve a z vaší krve zjistím, co vám například chybí. Na základě těchto nedostatků sestavím jídelní plán vašemu tělu na míru a doporučím také doplňky stravy. Přiznám se, že mi například nezabírá Ašvaganda nebo CBD kapky na uklidnění – ale to neznamená, že pro vás nebudou tyto doplňky stravy vyhovující. 

Máme tu podzim a já pociťuji nekontrolovatelnou únavu a přecitlivělost. Je se mnou něco v nepořádku?

Určitě nejprve absolvujte odběr krve a poté za pomoci odborníka zjišťujte, co dál. Zkuste společně s ním přijít na to, kdy se vaše přecitlivělost projevuje. Večer nebo ráno? Může to znamenat, že potřebujete změnit nejen stravu, ale například i zařadit do své denní agendy meditaci. Na psychiku jako první pomoc doporučuji například magnesium, ale je důležité přílišnou únavu či přecitlivělost konzultovat s nejpovolanějšími. Magnesium je k dostání ve třech variantách a je vhodné najít tu, která vám bude vyhovovat nejvíce.

Jak důležitá je podle vás prevence?

Prevence je taková Alfa Omega a nejdůležitější součást péče o tělo. Když přijímám novou klientku, pošlu ji nejprve na rozbor krve. Podle toho zjistíme, jaké stopové prvky, vitamíny a minerály jí chybí. A až podle toho vytváříme jídelní plán, aby se tělu dodalo vše, co je potřeba skrze výživu. Začínáme u stravy, až pak dodáváme pár velice kvalitních doplňků stravy.

Patricie Pražáková

 

Nesportuji a neběhám, ale dopřávám si procházky venku a lekce jógy. Dá se vlastně deficit v pohybu nějakým způsobem řešit stravou?

Určitě. Zastávám názor, že 80 % našeho zdraví je tvořeno stravou. Na sport také každé tělo reaguje odlišně. Jsou ženy, které hodně sportují a jejich hormonální rovnováha je v pořádku, pak jsou ty, jimž vyhovuje jen cvičit jógu a hodně chodit. Když člověk jí minimálně 3x denně kvalitní suroviny, nemusí být hodiny ve fitness centru, aby spaloval kalorie. Je to o pestré stravě a přirozeném pohybu. Vzpomeňme si na takzvané „Modré zóny“, v nichž je dokázáno, že přirozený pohyb a kvalitní strava jsou zárukou dlouhověkosti. Sama jsem dříve hodně sportovala a trávila hodiny denně na běžeckém páse. V důsledku toho jsem měla příliš nízký obsah tuku v těle, což není zdravé. Pak jsem přibrala pár kilo a mé tělo se najednou zklidnilo, zařadila jsem jógu a pilates, začala jíst zdravé tuky a proteiny a já pak paradoxně zase zhubla, i když jsem jedla více a sportovala méně.

Odpovědí je zřejmě vyvážený přístup, že?

Ano, zároveň důležitou roli hraje psychika. Když jsme dlouhodobě v tenzi a ve stresu, tělo si vše ukládá. Je v módu fight or flight. Tělu pak nefunguje trávení, člověk se nadýmá a ukládá si tuky... Je nesmírně důležité na zdraví pohlížet komplexně.

Jak mohu jako žena pracovat se svými hormony?

Opět bych vás nejprve poslala na odběr krve. Ta totiž odhalí i hladinu hormonů ve vašem těle. Krev o vás poví nejvíce. Preventivně se ale můžeme soustředit vlastně na to, jak hormony vybalancovat. Můžeme preferovat například low impact cvičení jako je jóga, pilates nebo chůze, pak zařadit dostatek bílkovin do jídelníčku a soustředit se na nízkoglykemické suroviny. Je důležité mít v jídle všechny makroživiny – bílkoviny, tuky, sacharidy, nízkoglykemické ovoce. Nic dlouhodobě nevyřazujte. Udržujte mezi jednotlivými jídly pauzu 4 až 5 hodin. Čím vyváženější přístup člověk ke sportu a stravě má, tím lépe dělá i pro svou hormonální rovnováhu.

Když chci změnit svou životosprávu, jaký je správný postup jak tak učinit?

Cesta do extrému nikam nevede. Při rychlé změně člověk rychle vyhoří. Je důležité najít si někoho, kdo vás trochu nasměruje – může to být trenér i výživový specialista.  A postupujte krok za krokem – vyměňte sladkou snídani za slanou, soustřeďte se na obsah bílkovin ve vaší stravě. Střídejte živočišné bílkoviny s rostlinnými. Dbejte na pestrost a krůček po krůčku měňte svůj životní styl. Radikální řez a nástup zítra v šest ráno ve fitness centru zřejmě nikomu dlouhodobě nevydrží.

Má smysl dnes ještě počítat si kalorické tabulky?

Myslím si, že kalorie by si člověk ani počítat nemusel, protože je samozřejmě rozdíl v tom, když máte 100 kalorií v KitKat tyčince a 100 kalorií v brokolici. Je to dle mého názoru tak trochu zastaralý způsob přístupu ke kaloriím. Soustřeďte se na kvalitní makroživiny v každém jídle – zařaďte kvalitní bílkoviny (může to být maso, luštěnina nebo tofu), střídejte rostlinné bílkoviny (to může být avokádo nebo třeba olivový olej) se živočišnými. V každém jídle udržujte pestrost – když si dáte od každého něco, nepřepadne vás vlčí hlad či chutě.

Selekce podle nutriční specialistky Patricie Pražákové
 
Když kolegyně v práci chtějí jíst zdravě, dají si salát. Moc radosti z něj však nemají... jak na to, aby zdravá strava nasytila tělo i duši?

Když vám zdravé jídlo chutná, je to základ úspěchu. Člověk se dokáže stresovat už před tím, než si něco zdravého dá, protože se obává, že mu to třeba nebude chutnat. Nebo že půjde ven s kamarádkou, ale nemůže si dát dort, protože přibere. Jenomže stres ovlivňuje náš metabolismus a proto je důležité jíst zdravé suroviny, které vám skutečně chutnají. Zároveň se nestresujte z dortu nebo skleničky vína, patří to k životu. Preferujte ty potraviny, který vám chutnají, nenuťte se do věcí, které se vám příčí. Ke zdravému salátu přistupujte tak, že smícháte vaše oblíbené suroviny. Taková krůta, avokádo a zelenina udělají mnoho, když si k nim navíc připravíte opravdu chutnou zálivku... Přidejte k tomu žitné krekry nebo žitný chléb a plnohodnotné jídlo je na světě. Samotný zelený salát bez dalších ingrediencí vás přece ani nezasytí. Je nesmírně důležité, aby se člověk cítil nasycený a vyživený, v jídlu proto musí mít opravdu vše, co jeho tělo potřebuje. Nesáhnete poté po rychlé energii, abyste neměli glykemický šok. Balanc je klíč ke zdravému bytí! Vyživujte tělo i mysl.

Včera večer jsem si dala dvě skleničky červeného vína. Dnes jejich vliv na svém těle cítím. Jak tomu předcházet?

Je důležité se před konzumací alkoholu kvalitně najíst. Dále doporučuji preventivně brát například ostropestřec mariánský nebo kurkumu. Když vím, že si večer dám skleničku, dám si tyto doplňky stravy preventivně. Dále vřele doporučuji černé uhlí, například Charcoal Cleanse od Esthe Pro Labo.

Proč právě černé uhlí?

Je to jednoduché – představte si jej jako takovou houbu, která vysaje toxiny z vašeho těla. Dávám si jej po konzumaci alkoholu před spaním a ráno nepociťuji kocovinu či nepříjemné pocity v těle.

Často cestuji. Co mám mít v kosmetické taštičce vždy při sobě? 

To je individuální, ale já například nikdy necestuji bez Liv-Blocker od Esthe Pro Labo. Obsahuje 27x více absorpční zdroj kurkumy, než je běžné, ale také ostropestřec mariánský a artičok. Všechny tyto suroviny podporují detoxikaci jater. Pak nezapomeňte na Charcoal Cleanse od Esthe Pro Labo, které je vhodné nejen po skleničce vína, ale i po konzumaci tučnějšího jídla. Preventivně bych doporučila mít u sebe i vitamín C a magnesium.

Jak správně na detoxikaci? Jak s ní začít, když nevím, jak na to?

Pamatujte na to, že tělo se čistí samo. Doporučuji však tento proces podpořit D.D. Powder od Esthe Pro Labo, který obsahuje mladý ječmen a člověk se jím skutečně pročistí. Berte dva až tři týdny, abyste na sobě mohli pozorovat výsledky. Společně s kvalitní stravou dbejte například také na saunování. 

Jak mohu prostřednictvím stravy pečovat o své duševní zdraví?

To, jak se stravujeme, silně afektuje to, jak se cítíme. Pro mozek jsou důležité zdravé tuky i fakt, že se člověk stravuje nízkoglykemicky. Závisí také na způsobu, jakým jídlo konzumujete – když jdete do restaurace, nesahejte nejprve po pečivu. Dejte si nejdříve chutný salát a až poté chléb, protože při tomto postupu vám tolik nevyskočí inzulin. Ovlivňuje to totiž vaše duševní zdraví a vaše nálady. V jídelníčku nic nevynechávejte – mozek čerpá ze zdravých tuků, a tak je vyvážená strava klíčová.

Jak se zdravě projíst stresem?

To je těžké – sama vím, že když jsem ve stresu, prvně sáhnu po něčem, co mi udělá dobře. Ale naučila jsem se alespoň nadechnout. Dýchání je zásadní. Nadechnout se i třeba třikrát předtím, než člověk jen tak po něčem sáhne a potom se snažit třeba zvolit alespoň něco, po čem mu tolik krevní cukr nevystřelí. Místo po mléčné čokoládě sáhněte po té hořké nebo po ovoci. Zkuste se stresem projíst za pomoci zdravějších variant a nezapomínejte na dýchání!

Patricie Pražáková
Zdroj článku:

Časopis ELLE

Listopadové vydání tištěné ELLE 11/24