Cukroví, čokoláda nebo bramborový salát.... Tučné, slané a sladké jídlo, které je pro sváteční dny typické, ale negativně působí na energii – tělo musí kalorické bomby zpracovat a kvůli náročnému trávení odkloní krev z končetin, svalů a mozku ve prospěch jater. Poradíme vám, jak si svátky užít, načerpat novou energii a zároveň se nevracet do práce o pár kilo těžší.
Na procházku
Tajemství, jak si udržet stabilní váhu a přitom si užívat klidných Vánoc, je zcela nepřekvapivě v pohybu. Nikdo vás nenutí trápit se každý sváteční den v posilovně, stačí se jen trošku hýbat. Například ke spálení kalorií ze tenčího plátku vánočky (asi 250 kcal) můžete strávit 50 minut tvrdého tréninku v posilovně nebo 42 minut na rotopedu, stačí ale taky 20 minut svižné chůze do práce a dvacetiminutové plavání. Můžete také zabít dvě mouchy jednou ranou – dejte si 34 minut generálního předvánočního úklidu a 46 minut vysávání. Výzkum také zjistil, že aerobní cvičení těsně před nebo po jídle pomáhá snižovat hladinu tuku v krvi. Dejte si tak po štědrovečerní večeři romantickou procházku.
Identifikujte příčiny přejídání
Většina lidí během vánočních svátků jí, i když nemá hlad. Abyste se tukovým lákadlům vyhnuli, zkuste identifikovat příčiny přejídání.
Jím, když se nudím nebo jsem v depresi. Najděte si jinou činnost. Vyrazte na procházku nebo si zahrajte stolní hru. To přece ke svátkům patří.
Jím proto, že můžu, to jídlo tu prostě leží. Odstraňte jídlo nebo sebe! Jezte jen když máte hlad a poslouchejte své tělo.
Jím, protože jsem ve společnosti. Nebojte se říct, že jíst nechcete nebo nemůžete. Bavit se můžete i bez něj.
Jím, protože je to to nejlepší, co se dá před televizí dělat. Vypněte ji, dejte jídlo pryč, jděte ven. Televize vás bude svádět k mlsání, s blízkými si u ní navíc moc nepopovídáte.
Další tipy, jak si udržet linii
- Během dne jezte zdravě, ale nehladovte, to by vedlo akorát k začarovanému kruhu diety a záchvatového přejídání. Dejte si místo toho třeba lehkou snídani a nízkotučný oběd a večer pak můžete hodovat bez výčitek. Předtím, než vyrazíte na večírek, si dejte malou malou svačinu, ať na místě nejíte z hladu.
Naplánujte si pečlivě svůj jídelníček nenakupujte nic navíc. Kupte několik menších pytlíčků brambůrků, čokolád nebo oříšků, nenechte se zlákat jedním „výhodným“ velkým balením.
Vyměňte brambůrky s vysokým obsahem tuku třeba za tyčinky, nízkotučné krekry nebo popcorn, slané oříšky nahraďte semínky.
Místo sycených nápojů pijte ředěné ovocné džusy.
Brambory krájejte na větší kousky, nasají tak méně tuku.
Vynechte uzeniny, nahraďte je třeba rybou nebo zeleninou.
Místo šlehačky smíchejte smetanu rovným dílem s tvarohem nebo jogurtem.
Sladkou cukrovou polevu vyměňte třeba za pyré ze švestek nebo rozmačkaný banán. Zkuste sladit sušeným ovocem.
Vyhněte se všemu s bílým pečivem.
Připravte jen tolik jídla, kolik vy a vaší hosté skutečně sníte.
Nabídněte svým hostům, že jim zbylé jídlo zabalíte s sebou.
Zbytky zamrazte, snížíte tak pravděpodobnosti, že je sníte ve chvíli slabosti.
- Na večírku se držte dál od občerstvení a naložte si všechno jídlo na jeden talíř.