Připijte si na zdraví!

VodaPřipijte si na zdraví!

Pití vody se stává věcí stylu. Lahev vykukuje z kabelek celebrit a voda figuruje v nabídce sommeliérů. Jde o módu, nebo o opravdovou nutnost?

Když mě moje francouzská kamarádka před pár lety pozvala na sklenku vody do slavného pařížského concept storu Collette, nevycházela jsem z údivu. V jeho suterénu se tehdy otevřel jeden z prvních vodních barů na světě. Do rukou mi číšník strčil menu, na kterém bylo šedesát (!) minerálních vod z celého světa, a když jsem se ho zeptala, kterou by mi doporučil, odpověděl: „Vyberte si nejdřív jídlo, já vám pak řeknu, která voda se k němu hodí.“

Dnes se podobné vodní bary otevírají po celém světě, od Tokia po New York. Pít vodu je totiž jedno z mála lékařských doporučení, které se stalo módou. Nejen modelkám a celebritám tak vykukuje z nejmódnější kabelky lahev vody, většinou i my obyčejní smrtelníci máme svou lahev při ruce. Ale pozor – pít v dostatečném množství je výborné, nicméně jako vždycky všeho moc škodí. Kolik vody je vlastně nezbytně nutné k životu a jaké množství škodí?

Pijte s mírou

Už dvacet let se lékaři snaží doporučovat pacientům, aby denně vypili dostatek vody, což je základ všeho. Dnes, kdy se pití stalo módní záležitostí a tématem článků v časopisech, je mnohem jednodušší přesvědčit pacienty, aby se touto radou řídili. Tím spíš, že všeobecně panuje vlna zájmu o správný styl života: dnes o sebe víc pečujeme, nejíme tučné potraviny, pijeme odtučněné mléko, dáváme si ke svačině jogurt s bifidusem, cvičíme. To všechno proto, abychom se v plné formě udrželi až do pokročilého věku.

„Neexistuje žádné maximální či minimální množství vody, které by měl dospělý zdravý člověk denně vypít. Záleží na mnoha faktorech, třeba na tom, jakou máte práci, tělesnou konstituci nebo jaká je okolní teplota. Všeobecně doporučená denní dávka je ale 1,5 – 2 litry,“ říká odborník na výživu Ing. Petr Havlíček. To, že nedostatek vody způsobuje bolesti hlavy či únavu, jsme si asi všichni mohli ověřit sami na sobě. Dá se ale vody vypít příliš mnoho? „Dlouhodobý nadbytek vody způsobuje demineralizaci organismu, v extrémních případech svalové křeče, těhotným ženám hrozí třeba nebezpečí potratu. V USA byla nedávno taková hloupá soutěž o to, kdo vypije nejvíc vody. Její vítězka zemřela,“ varuje Petr Havlíček.

ČTĚTE DÁL: NEČEKEJTE, AŽ DOSTANETE ŽÍZEŇ

Časopis ELLE

ELLE Zářijové vydání 09/24