To, že cola light není dvakrát zdravý nápoj, není žádná novinka. Momentálně se ale v souvislosti s tímto globálně velmi oblíbeným pitím hovoří o dalším negativním účinku. Kromě toho, že vám může způsobit mrtvici, cukrovku nebo osteoporózu, je také silně návyková.
Podle výzkumů je hlavním problémem tohoto nápoje fakt, že umělá sladidla, jež obsahuje, vysílají do našeho mozku špatný signál. Nutí ho, aby vyžadoval přísun cukru, který jsme mu slíbili, ale kterého se mu stále nedostalo. Proto máme chuť pořád na další a další sklenici. „Vaše smysly říkají, že právě pijete něco sladkého, mozek ale říká: ne, to není ta odměna, kterou jsem očekával. Chci toho víc,“ vysvětluje Martin P. Paulus, profesor psychiatrie na univerzitě v San Diegu. Tělo jednoduše neoblbnete – přírodní cukr totiž stoprocentně pozná. Potřebuje ho a chce ho.
Klíčovým znakem závislosti je údajně stav, kdy pokračujete v užívání nějaké látky i přesto, že víte, že škodí. Případ Ellen Talles mluví za vše. Její lékař jí doporučil přestat pít dietní kolu, protože výrazně přispívala ke zhoršování její osteoporózy. Ellen sice uznává, že by přestat měla, ale bohužel toho není schopna. Zmohla se pouze na nahrazení své jedné denní dávky koly jiným kofeinovým nápojem.
To, že na dietní kole můžete být opravdu závislí, dokazují i zkušenosti těch, kteří se s pitím rozhodli přestat. Jejich odvykání totiž provázely klasické abstinenční příznaky jako nevolnost, zvracení, bolesthlavy a podrážděnost. Ačkoli se ještě nezjistilo, jestli tyto fyzické reakce způsobuje kofein, nebo umělé sladidlo aspartam, jedno je jasné – způsobuje je lehká kola.
V posledních letech se také ukazuje, že Diet Coke není zas tak diet. Její pití v dlouhodobém horizontu vede totiž často k přibírání na váze. Až si příště v restauraci budete hrdinně objednávat lehkou kolu, zamyslete se alespoň nad tím, kolik jste jich dneska už měla. Dieta nedieta – vyplatí se to.
Zdroj: http://edition.cnn.com