Podzim s úsměvem

Podzim s úsměvem

Studená listopadová rána, sychravé dny a dlouhé večery bývají líhní podzimních depresí, únavy a stresu. My vám však poradíme, jak si podzim užít se vším všudy, příjemně relaxovat a nabrat energii.

Punč

1 Zahřejte se voňavým domácím punčem.
Obláček vůně stoupající ze šálku s horkým kořeněným nápojem příjemně naladí všechny vaše smysly. Namísto obligátní kávy ale tentokrát vyzkoušejte třeba čokoládu se špetkou kardamomu, odvar z kousku zázvoru oslazený medem anebo domácí punč podle následujícího receptu: šťávu ze dvou pomerančů svařte s balíčkem vanilkového cukru. Přidejte 1 dcl rumu a nechte utvořit pěnu. Přilijte půl litru červeného vína, přidejte tři hřebíčky a kousek skořice a zahřívejte, ale dále už nevařte. Za dlouhých zimních večerů si jej vypijte doma anebo si ho v termosce vezměte s sebou na procházku podzimním parkem.

2 Posviťte si na podzimní depresi.
V pošmourných listopadových dnech nás často pronásledují únava a splín, které laici popisují jako ‚podzimní depku‘ – zatímco odborníci používají výraz sezonní afektivní porucha. Protože její příčinou bývá nedostatek slunečního svitu, pomoci vám může fototerapie neboli léčba intenzivním jasným světlem. Používají se k ní speciální lampy vydávající světlo v intenzitě 10 tisíc luxů (pro srovnání: večerní osvětlení v obývacím pokoji bývá pod 400 luxů, zatímco jasná letní obloha má přes 100 tisíc luxů). Lampu pro fototerapii si můžete pořídit domů a dopřávat si světelné seance hned po probuzení, kdy jsou nejúčinnější. Anebo můžete navštěvovat fototerapii ambulantně na specializované klinice (více informací najdete například na stránkách www.fototerapie.com).

3 Začněte den s vitaminovou bombou.
Lezavá ranní mlha, ale i únava a nachlazení se od vás budou držet dál, pokud si k snídani namícháte následující vitaminový koktejl: rozmixujte jeden banán, několik plátků ananasu a šťávu z velkého pomeranče. Výsledkem bude lahodný nápoj, který vás nejen zasytí, ale také nabije energií. Banán vás totiž zásobí vitaminem B, který účinně působí proti stresu, pomeranč vašemu tělu zase dodá potřebný vitamin C, a ananas je zdrojem bromelainu, jenž působí protizánětlivě.

4 Ponořte se do termálních lázní.
Kde si můžete i v nejchladnějším počasí zaplavat pod širým nebem, aniž byste se musela zapsat do klubu otužilců? No přece tam, kde ze země tryskají termální prameny! Například v budapešťském lázeňském komplexu Széchenyi se můžete i na podzim a v zimě koupat ve třech venkovních bazénech, situovaných na nádvoří nádherného novorenesančního paláce. Zdejší minerální voda, čerpaná z hloubky téměř jednoho kilometru, si i v nejtužších mrazech udržuje teplotu na příjemných 20–38 stupních. Pokud se vám nechce jezdit až do Budapešti, venkovní termální bazén najdete i u nás v areálu karlovarského hotelu Thermal.

5 Trénujte mozek pomocí počítače.
Zní to neuvěřitelně, ale pocitů neklidu a úzkosti stejně jako chronické roztěkanosti a špatného soustředění se můžete zbavit s pomocí speciální počítačové hry. Nazývá se EEG biofeedback a pomůže vám trénovat mozek tak, abyste sami, svou vlastní vůlí, dokázali přeladit na žádoucí duševní stav. V ordinaci disponující zařízením na biofeedback (nejméně jedna funguje téměř v každém krajském městě) vám na hlavu připojí několik elektrod, které zaznamenávají vaše mozkové vlny a přenášejí je do počítače. Na jeho obrazovce pak běží jednoduchá počítačová hra, kterou ovládáte výhradně svou mozkovou aktivitou – nepoužíváte klávesnici, joystick ani myš. Čím lépe se dokážete koncentrovat, tím lepších výsledků dosahujete, a tak se postupně učíte uvést se do uvolněného a zároveň soustředěného stavu. Jedna seance stojí od 250 do 400 Kč; více informací najdete například na stránkách www.eegbiofeedback.cz.

ČTĚTE DÁL: NAMÍCHEJTE SI VLASTNÍ VOŇAVOU KOUPEL

Časopis ELLE

Prosincové vydání ELLE 12/24