Ploché bříško je váš cíl?

Asi nejdůležitější je kombinace zdravé diety a cvičení. Bohužel neplatí, že když uděláte dvakrát týdně dvacet sedů lehů a jednou za týden si odepřete večeři, za týden budete mít na břiše onen známý ‚pekáč buchet‘ neboli precizně vyrýsované svaly.
Záleží samozřejmě na tom, jak jste zvyklá jíst a hýbat se, jaká je vaše kondice, výška, váha…
Pokud jste přes zimu jen trochu zlenivěla a cítíte (nebo i vidíte), že úměrně tomu povolily i vaše břišní svaly, asi vám opravdu nedá moc práce jim znovu dodat tvar. Jen pár sedů lehů ovšem nestačí – cvičit je třeba komplexně, protože ať se nám to líbí, nebo ne, tělo nefunguje tak, že to, co se posiluje, to hubne. Ideální, a to i vzhledem k počasí, je běh jako skvělá forma aerobního pohybu, který doplníte posilovacím kolečkem. Pohyb se doporučuje alespoň třikrát týdně půl hodiny, lépe však aspoň 40 minut. Pokud byste si myslela, že to urychlíte tím, že budete cvičit každý den, zabrzděte – aspoň jeden den musí tělo odpočívat, jinak bude přetížené.

Jak fungují břišní svaly
Co se týče samotného posilování břišních svalů, je to samozřejmě žádoucí, ale jak už bylo řečeno, funguje to trochu jinak, než by se zdálo. Břišní svaly totiž nejsou jen jedny, ale hned troje: přímé, šikmé a vnitřní. Ty posledně jmenované sice nejsou vidět, ale mají zásadní vliv na vzhled vašeho břicha, protože právě ony drží jeho tvar zevnitř. A je tedy nutné posilovat také je. Jak?
Skvělý cvik je z jógy a jmenuje se prkno. Provádí se tak, že z lehu na břiše se zvednete na lokty a tělo držíte v rovné přímce. Uvidíte, že vydržet déle než minutu bude ze začátku docela těžké. Jednodušší variantou tohoto cviku, která se dá navíc provádět kdekoli, je vsedě: zhluboka se nadechněte, pak vydechněte a současně zatáhněte břicho, jak nejvíc můžete – a vydržte pár sekund. Opakujte pětkrát a celou sérii můžete cvičit několikrát denně, ať už v práci, při studiu, nebo třeba v autobuse…

Časopis ELLE

ELLE Říjnové vydání 10/24