Osamělost jako byznys: kdo vydělává na tom, že žijete single

Být osamělý je drahé

Podle Světové zdravotnické organizace se potýkáme s pandemií osamělosti. Každý čtvrtý mladý člověk je obětí nechtěné osamělosti, 75,8 % takto žije déle než rok a 45,7 % déle než tři roky. Existují přitom také rozdíly mezi pohlavími: osaměle se cítí přes 30% žen ve srovnání s 20,2 % mužů. Osamělost byla donedávna vnímaná jako fenomén týkající se seniorů, ale pravdou je, že mladí je, ať už dobrovolně nebo nic netušíc, raketově dohánějí. Být osamělý přitom není jen smutné, ale je to i drahé. Náklady na single život jsou téměř srovnatelné s těmi na život s partnerem nebo se spolubydlícím. Jenže na jejich placení jsou lidé sami a z účtu jim odčerpají většinu výdělku. Vyrazit sám na dovolenou? Platí za neobsazené lůžko v pokoji. Zajet si na víkend na hory? Nikdo s nimi nesharuje náklady na cestu.

Žijeme vedle sebe, ne spolu

Hospody na vesnicích večer poblikávají obrazovkou televize na pár vytrvalých štamgastů. Ale centra života už to nejsou ani zdaleka. Částečně je nahradily grilovačky s přáteli, ale ani těchto pár sezónních akcí rozpínání izolovanosti nezvrátí. V městech se sice s přáteli scházíme na drinky s hipsterskými názvy, ale dá se na prstech jedné ruky spočítat, kolikrát si jen vyslechneme historky druhých a kontrujeme těmi svými, než abychom si během společně stráveného času vytvořili a prožili nějakou svoji společnou. Naše společenské interakce jsou čím dál pasivnější a zdánlivá aktivita se přesunuje na sociální sítě a do aplikací. Jenže aplikace mohou jenom doplňovat, nikoli naplňovat potřeby lidských vztahů.

Mohlo by se vám líbit

Chci být single. Navždy. Je na tom něco špatně?

Není. Je to přece vaše vlastní rozhodnutí. Ano, možná tak trochu budete zodpovědná za populační pokles. Víte ale, že nezadané a bezdětné ženy jsou údajně šťastnější a žijí déle než ty, které se vdají a mají děti?
elle.cz

Na vině je i home office

Nelze pominout ani skutečnost, že práce na home office, přestože má nesčetné výhody, z rovnice našeho sociálního života vynuluje kolegy z kanceláře. A i když třeba kolegové z práce nejsou považováni za přátele, jejich role je v našem duševním zdraví a pohodě velmi důležitá a pozitivní. V rámci osobní svobody se od nich ale dobrovolně odřezáváme a jen tím posilujeme epidemii osamělosti. Jejíchž následků se pak složitě, zdlouhavě a také draze snažíme zbavit.

Profit z lidské potřeby společnosti

Lidé mají přirozenou potřebu lidské společnosti. A i když se jí dobrovolně vzdávají, časem se její nedostatek začne projevovat. Lidé žijící v osamění častěji trpí fyzickými neduhy, ale především těmi psychickými. Úzkosti, panické ataky, potřeby různých terapií rostou u čím dál větší skupiny mladých lidí neskutečně rychle. Terapeuti, koučové a podpůrné skupiny mají vybookované termíny na týdny dopředu. Ayurvédské pobyty, které mají vyladit naše zdraví i psychiku zpátky do normálu, stojí desítky tisíc korun. Které za svou znovunalezenou harmonii rádi zaplatíme. Stejně jako za prémiové členství v seznamovacích aplikacích nebo za víkendové rodinné konstelace, které mají za úkol narovnat naše nefunkční vztahy. Není snadné budovat hluboké a trvalé vztahy tváří v tvář nedostatku času, kvůli kterému se opravdové přátelství stalo novým luxusem.

Mohlo by se vám líbit

Miluju tě, baby. Ale nechci s tebou žít. Proč stále přibývá mingles?

Milují se, vzali se, nebo spolu mají dlouholetý vztah. V některých případech dokonce mají společné děti. Klasické harmonické manželství, dalo by se říct. Až na to, že bydlí každý sám. Co je na bytí ve vztahu ale single životu tak lákavého, že je mingles rok od roku více?
elle.cz

Samota přitahuje investice

Profitují coworkingové firmy, pronajímající místa jednotlivcům, kteří nechtějí uvíznout v síti organizované pracovní společnosti. Přibývá také firem, kde se pořádají společné snídaně, lekce jógy a promítání filmů, ale jsou to akce, které nevytváří kolektivy. Tyto podniky vyváří pro osamělé individualisty falešný pocit zapojení do společnosti a dávají jim pocit sociálního nasycení, který po skončení pracovní doby už nemusí nijak rozvíjet. Byli přece celý den s lidmi, pak už nevadí jít z práce rovnou domů a být tam sám. Pokrok jde ještě dál. Renate Nyborg, bývalá generální ředitelka seznamovací aplikace Tinder, získala dotaci ve výši téměř 5 milionů dolarů na vytvoření chatbota s umělou inteligencí, který lidem pomůže procvičovat komplikované konverzace. Není zapotřebí chodit do baru a povídat si tam. Otázkou je, zda i přes existenci prostorů určených k podpoře spojení, aplikací s podporou AI bojujících za ukončení osamělosti, lze tuto pandemii napravit, když se společnost stále zrychluje a individualita získává na síle. Čím více jsme propojení na různých komunikačních úrovních, tím více jsme sami. To jsou paradoxy moderního života.

Mohlo by se vám líbit

Co je FOPO a jak se ho zbavit?

Neexistuje nikdo, koho by strach z toho, co si o něm pomyslí jiní lidé, už někdy neovlivnil. Je to docela přirozená věc, jenže v kombinaci se sociálními sítěmi se z celkem nevinné a občasné nejistoty může stát zoufalá touha po společenském uznání.
elle.cz

Zdroj: ELLE.com/es, seznamzpravy.cz, medium.seznam.cz

Časopis ELLE

Prosincové vydání ELLE 12/24