Opravdové prázdniny

WorkoholikVe tři přiběhnout domů z práce, naházet rychle do kufru nějaké letní šaty a plavky a za chvíli už sedět v taxíku směr letiště. Tam ještě vyřídit poslední telefony: ty další začnou zvonit krátce poté, co vystoupíte z letadla. Kolega potřebuje kontakt na reklamní agenturu, kolegyně zase nemůže najít ty tabulky, na nichž jste spolu pracovaly minulý týden. Sice vás nechce rušit, když teď máte tu dovolenou, ale přece jen by bylo lepší, kdybyste se podívala do notebooku a poslala jí svou verzi…

Připadá vám taková dovolená jako noční můra? Možná. Čím dál víc lidí ji ale prožívá právě takhle. Na cesty se vydávají s počítačem, a i když jsou týden dva pryč, stále jsou tak trochu v kanceláři: vždy na příjmu, vždy připraveni. Navíc mají-li trochu času, nevadí jim si po večerech sednout do pokoje a řešit, co je třeba. Protože návrat z dovolené bývá krušný: všude stohy nevyřízené pošty, v diáři jedna schůzka za druhou. A hlavně neuvěřitelná kvanta práce, kterou nikdo jiný nemohl udělat, takže ji teď musíte ve zrychleném termínu dodělat sami. Jako by po každé dovolené člověk potřeboval ještě jednu… Jak to ale udělat, aby nedopadla úplně stejně jako ta první?

Nepostradatelnost? Ani omylem
Pro řadu lidí je nejtěžším úkolem vůbec přesvědčit sebe sama i své okolí, že se bez nich práce na týden obejde. To se jednoduše řekne, ale jak se mám zbavit pocitu, že beze mne se vše řítí do záhuby? „Existuje něco jako delegace povinnosti. To znamená, že za vás během vaší dovolené někdo přebírá povinnosti, a především zodpovědnost. Myslet si, že jsem nepostradatelný, je omyl,“ důrazně upozorňuje Martin Kořán, klinický psycholog z Nemocnice Na Homolce. Podle něj by se přitom dovolená rozhodně neměla podceňovat: „V nemocnici se setkávám s případy, kdy už je zpravidla pozdě a přepracování vyústilo ve vážné zdravotní problémy. Lidé raději říkají, že je bolí hlava nebo záda, než aby přiznali, že už nemohou dál.“

Psycholožka Jitka Šebová-Šafaříková pak potvrzuje, že dovolená je v podstatě nutnost: „Člověk, který nepřetržitě pracuje bez jakéhokoli odpočinku, musí mít někdy psychické a posléze i zdravotní problémy. Obecně platí, že k fyzické či duševní činnosti je třeba adekvátní odpočinek, aby byl člověk v pohodě.“

Čtěte více:

Zdroj článku:

Časopis ELLE

ELLE Zářijové vydání 09/24