Oči versus technologie?

Nečti si v šeru, zkazíš si oči – to bylo časté varování v dobách našeho dětství. Jak je to ale dnes? Obecně tradovaná doporučení varující před čtením vleže nebo při světle baterky, které mohou ‚kazit oči‘, už pomalu ztrácejí na aktuálnosti. Na pořadu dne je spíš otázka, co udělá každodenní práce s počítačem nebo časté používání elektronické čtečky knih či tabletu.
„Vždycky dávám svým pacientům příklad: Když vám řeknu, že celý den máte hledět do rozsvícené žárovky, tak si o mně pomyslíte, že jsem blázen. Jenže jestliže se díváte celý den do zářícího monitoru, je to asi přibližně stejně nezdravé. To znamená, že je to zdroj světla, který vede k tomu, že se zužuje zornička, je přesvětlená sítnice,“ vysvětluje přední český oftalmolog MUDr. Petr Novák z Refrakčního centra Praha. Oko tedy není přímo v ohrožení, ale zvýšenou námahou se brzy unaví, což se může projevit například pocitem suchých očí, bolestí hlavy, rozmazaným viděním nebo zhoršeným viděním na dálku (tzv. syndrom počítačového vidění).

Pravidla pro zdravý zrak
Abychom snížili námahu oka při dlouhodobé práci s počítačem, je třeba dodržovat několik opatření:
1. Pracovat při vhodném osvětlení.
2. Dbát na správné umístění stolu a monitoru (zamezit oslnění, odleskům monitoru).
3. Dopřát očím odpočinek, občas je osvěžit pohledem z okna nebo střídavým zaostřováním na vzdálenější a bližší předměty v místnosti.

Možnosti tu jsou…
Výrobci elektronických zařízení naštěstí myslí i na naše oči a snaží se své výrobky zlepšovat, například programy, které umožňují zvolit pozitiv nebo negativ, tzn. černé na bílém nebo bílé na černém či jiném odstínu. Proč je to dobře, vysvětluje opět MUDr. Novák: „Pro oko je mnohem přirozenější, když podklad písmen je tmavý a písmena jsou světlejší. Moderní technologie už dlouho oceňují také slabozrací pacienti nebo zrakově postižení. Ať už jsou to mobilní telefony se speciálním programem, čtecí zařízení, různé touchpady, nebo zařízení computerového typu, tak obsahují programy, které například dokážou zvětšit běžný text do požadované velikosti.“

3D projekce mohou odhalit skryté vady
A zkušený oční lékař dodává ještě jedno, pro někoho možná překvapivé zjištění, týkající se 3D projekcí, které sledujeme prostřednictvím speciálních polarizačních brýlí: „Ne každý divák si z jejich sledování odnese příjemný zážitek. Trojrozměrný obraz pomocí polarizačních skel, kterými jsou brýle osazeny, plnohodnotně vidí pouze jedinec, který má obě oči v pořádku nebo případnou oční vadu náležitě koriguje dioptrickými brýlemi či čočkami. Návštěva 3D projekce tak může odhalit nějakou skrytou oční vadu, na kterou by se jinak nepřišlo.“

Časopis ELLE

ELLE Říjnové vydání 10/24