O posedlosti vlastním tělem

Vítejte ve světě lidí posedlých sportem a svým tělem. Ráno se tu chodí běhat, odpoledne zase do posilovny. A to každý den v týdnu! Je jedno, jestli se vám rozpadá vztah nebo přicházíte o práci. Hlavní je cvičit. A samozřejmě zdravě jíst! 

Že se vás ani vašeho okolí takové bláznovství netýká? Podle odborníků psychická porucha způsobená posedlostí vlastním tělem postihuje až 30 % pravidelně sportujících lidí. Nejčastěji se mluví o dvou typech posedlosti.

První je bigorexie. Lidé postižení bigorexií si ze svých svalů udělají hlavní životní náplň. Začne to vášní pro sport a pěti dny v kardiozóně. Jenže pak se přidají i zbylé volné dny, a ve fitness centru jste najednou častěji než recepční na plný úvazek. Všechno se podřizuje svalům, jejich protahování a posilování se obětuje jednoduše cokoli. Práce, setkání s přáteli, poslední peníze, vztah… K tomu se brzy přidá i porucha příjmu potravy. Hlavním kritériem jídelníčku se totiž stanou, jak jinak, svaly. Vajíčkové snídaně a proteinové drinky se pak běžně přehoupnou v nejrůznější chemické preparáty.

Druhou obsesí je orthorexie. Jde o poruchu, která se sportem přímo nesouvisí, ale často postihuje právě cvičící. Člověk je posedlý zdravým jídlem. Problém je v tom, že kritérium ‚zdravý‘ si každý vysvětluje po svém. Někdo se úzkostlivě vyhýbá živočišným tukům, jiný v panice utíká před přidanými éčky. 

Kdo je nejvíc postižen? Muži i ženy. Často se v těchto souvislostech skloňuje gymnastika a běhání, ale ušetřen není žádný druh sportu. Navíc se odhaduje, že se současným fitness trendem problém nabere větších rozměrů.

Časopis ELLE

Prosincové vydání ELLE 12/24