Stát nohama pevně na zemi
Muladhara čakra, nebo také kořenová čakra, se nachází na spodním konci páteře. Je spojena s elementem země a její barvou je červená. Symbolem první čakry je rudý lotosový květ, který se skládá ze čtyř lístků, které znázorňují čtyři aspekty lidské mysli: myšlení (nižší vědomí, instinkt a touhu), intelekt (vyšší vědomí a intuice), vědomí (vzpomínky a dojmy) a ego (uvědomění mého já a jeho propojení s fyzickým tělem). Uvnitř květu se nachází čtverec, jehož čtyři strany připomínají počet ročních období, světových stran a elementů, a uvnitř čtverce ještě trojúhelník, jakožto symbol růstu a rozšiřování vědomí. Je otočený vrcholem dolů, což nám připomíná, že vše vzniká od malého semínka. Červená barva je barvou vitality, síly, sebevědomí a pocitu, že stojíme nohama pevně na zemi. Uprostřed pak najdeme znak Lam, což je mantra, která v překladu znamená Jsem, jejíž recitací se umocňuje propojení s kořenovou čakrou.
Přežít, zabezpečit se, osvobodit se
Muladhara je centrem, ze kterého vychází náš pocit bezpečí a domova a také schopnost udržovat dobré vztahy uvnitř rodiny. Je-li tato čakra v rovnováze, cítíme se uzemnění, jsme schopni klidnou a stabilní energií nechat prostupovat celé tělo a cítíme se dobře i ve světě okolo nás. Vnímáme propojení se Zemí a jsme v míru s přirozeným koloběhem života, kdy období klidu střídají období akce a zrození se střídá se smrtí. Jsme vitální, spokojení a disponujeme vnitřní silou, protože naše uzemněnost v nás vyvolává radost a štěstí. Teprve až když jsou uspokojeny naše základní potřeby, jsme schopni se soustředit na naše vztahy a osobní cíle.
Problémy spojené s první čakrou
Že je naše první čakra v nerovnováze můžeme vyčíst z našeho duševního rozpoložení nebo také fyzických symptomů. Na úrovni psychické můžeme pozorovat zejména pocity úzkosti, strachu nebo deprese, roztěkanost, kdy tíhneme k tomu odbíhat od jedné činnosti k druhé, pocit, že jsme uvízli na místě, neschopnost rozhodovat se a celkovou vyčerpanost a letargii. Disharmonie na první čakře má na svědomí ale také přehnaný materialismus a nutkání hromadit věci, zkrátka potřebu vytvořit si falešný pocit bezpečí. V rámci fyzického zdraví se pak setkáváme s problémy s vyprazdňováním, onemocněními konečníku, močového měchýře a jejich okolí, nebo bolestí spodní části zad.
Jak si pomoci
Možností, jak pracovat na ladění Muladhary je několik. Kromě jógy, meditace a afirmací je nejjednoduší a velmi efektivní cestou pobyt v přírodě, zejména pro ty, kteří žijí ve městě a tráví většinu dne v uzavřených prostorech. Ztráta kontaktu s přírodou může být dlouhodobě vyčerpávající a mít za následek energetické blokády, pokles sebevědomí nebo nástup úzkostí. Je dobré při takových příležitostech zapojit všechny smysly a vnímat okolí – nasávat vůně, naslouchat zvukům, chodit naboso. Na pomoc si také můžeme vzít kameny v zemitých odstínech. Červený granát, korál, rubín, hnědé tygří nebo býčí oko či černý hematit a onyx. Do těchto barev se můžeme také obléci nebo se jimi obklopit doma.
Zdroj: www.arhantayoga.org, yogajournal.com, isha.sadhguru.org, thoughtephases.com