Asi neexistuje člověk, který by se ještě nikdy v životě neocitl pod tlakem stresu. Tahle civilizační choroba čílso jedna může v našich organismech způsobovat mnohé: vysoký krevní tlak, deprese, migrény, nadváhu… Ale věděla jste, že stres bude jednoznačně vidět i na vaší pokožce? Experti v oblasti psychodermatologie díky různým studiím prokázali, že stres se doslova dostává pod kůži. Jak se to projevuje? Prozradíme vám to. Stejně jako to, co s tím můžete dělat.
1. Unavená a bledá pleť
Při stresu se vyplavuje hormon kortizol, který zpomaluje pohyb buněk. Ty pak potřebují mnohem delší dobu, než se dostanou na povrch pleti a v podobě mikroskopických šupinek se odloupnou. Ve vrchních vrstvách pokožky pleti se kvůli tomu hromadí odumřelé buňky a pokožka působí unaveně a nezdravě.
Tip ELLE: Hodně pijte a pravidelně dopřejte vaší pokožce peeling.
2. Suchá pleť
Dopady stresu naruší v pokožce ochrannou lipidovou bariéru, a pleť je tudíž mnohem rychleji dehydrovaná. Správnou hydrataci komplikuje i kortizol, který brání tomu, aby pokožka zadržovala vodu, takže je vysušená.
Tip ELLE: Každý týden dopřejte vaší pleti hydratační masku a přestaňte používat čistící přípravky obsahující látky jako ammonium lauryl sulfát, natriumlaurylsulfát či natriumdodecylpolysulfát.
3. Problematická pleť
Stres způsobuje, že pokožka je výrazně mastnější, v důsledku toho se ucpávají póry, tvoří se pupínky a nevzhledné černé tečky.
Tip ELLE: Používejte nemastnou péči o pleť a přípravky určené na citlivou pokožku.
4. Infekce
Kožní buňky mají schopnost se shlukovat a tvoří tak přirozenou bariéru proti toxinům a bakteriím pronikajícím do pleti. Pod vlivem stresu ztrácí tato bariéra účinnost a škodlivé bakterie tak mohou pronikat do hlubších vrstev pokožky.
Tip ELLE: Pro čištění používejte šetrné produkty. Oplachujte pleť teplou, nikoli horkou vodou. Na osušenou pokožku naneste hydratační krém.
5. Předčasné stárnutí
V krizových situacích odvádí tělo krev především do těch orgánů, které jsou důležité pro zvládnutí stresu - například do plic nebo do srdce. Bez dostatečného přísunu krve trpí pokožka nedostatkem důležitého kyslíku. Důsledkem je, že v pleti začnou negativně působit volné radikály a škodlivé oxidanty poškozující tkáň.
Tip ELLE: Obličejové masáže a cvičení vám pomohou zmírnit napětí a správně usměrnit cirkulaci krve v těle a pleť získá zase svěží vzhled.
6. Vyrážky a ekzémy
Stres výrazně narušuje schopnost buněčné regenerace a kromě toho uvolňuje histamin do krevního řečiště, což může znamenat zelenou pro nejrůznější alergické reakce. Výsledkem mohou být onemocnění jako kopřivka, herpes, ekzémy či lupénka.
Tip ELLE: Zaměřte se na kosmetické přípravky, které obsahují přísady, jako je avokádový olej, mandlový olej, aloe vera, bambucké máslo, slunečnicový olej nebo heřmánek. Ale nikdy nepoužívejte příliš mnoho produktů najednou v domnění, že zabráníte alergické reakci. To by mohlo mít úplně opačný efekt.
ČTĚTE TAKÉ: 8 potravin, které vás postaví na nohy (a jsou lepší než káva!)
7. Záněty
Chronické záněty mohou být způsobeny stresem. A pleť pod jejich vlivem trpí. Předčasně stárne, tón pleti není jednotný a dochází k hyperpigmentaci.
Tip ELLE: Hodně spěte! Hladina kortizolu je totiž v klidovém stavu (který navozuje i spánek) výrazně nízká a spánek obecně navíc zklidňuje záněty a celkově stabilizuje stav organismu.