Krabičkové diety? Ano, ale ...

V redakčním testu jsme prověřovali krabičkové diety. Jednotlivé firmy zákazníkům slibují, že pokud budou jíst jen jejich jídlo, kila budou ubývat. Krabičky mají hubnutí pomáhat hned několika způsoby - jídlo by mělo mít jen tolik energie, kolik k redukci hmotnosti potřebujete, ale zároveň být sestavené tak, aby člověk netrpěl hlady ani mu nescházelo nic důležitého.

Pro zákazníky pak mají krabičky ještě jednu výhodu. Přinášejí jídlo na celý den, takže odpadají starosti se sháněním oběda či svačiny. Nákupům se člověk stejně nevyhne, protože ženy většinou nenakupují jen pro sebe, ale obstarávají celou rodinu.

Jídlo u diet vyhovovaloz hlediska přijaté energie, všechny firmy měly jídelníček, který dodal tělu víc než 5 tisíc kilojoulů na den. Menší porce by už byly pro člověka dlouhodobě nebezpečné.

Všechny sledované jídelníčky také obsahovaly dostatek ryb a byly rozmanité - každá z firem měla minimálně 30 denních variant.



Přestože bychom podle doporučení dietologů měli denně přijmout 600 gramů ovoce a zeleniny, a to v poměru 1:2, předložené týdenní jídelníčky to v některých případech nesplnily. Zákazník by si tedy měl tuto porci pohlídat, a pokud se mu nezdá dostatečná, může si zeleninu do jídelníčku přidat sám. Druhou možností je změnit dodavatele krabiček. 



Nejčastější chybou byl nedostatek antioxidantů. Přitom pokud organismus nemá při redukci váhy dostatek antioxidantů, dostává se do takzvaného oxidačního stresu, a dieta pak žádné zlepšení zdraví nepřináší.



Co už ale "obyčejný" zákazník nepozná, je nedostatek vápníku v jídlech některých firem. V jídelníčcích jednotlivých firem se hojně vyskytují jogurty, ty samotné ale nemohou denní dávku pokrýt. (2 jogurty mají dohromady nejvýše 400 mg vápníku, minimum je 800 mg). 

Zdrojem vápníku jsou i mléko a další mléčné výrobky, ryby, vejce, ale i některé druhy zeleniny (kapusta, brokolice, pórek, špenát, mák, pšeničné otruby) či ovoce (citrony, ostružiny, sušené fíky, rozinky). Zkontrolujte si tedy, zda vaše jídelníčky tyto potraviny obsahují. V případě pochybností je konzultujte s odborníkem. Denní dávku vápníku splnila jen jedna testovaná firma, druhá prošla "skoro", ostatní selhaly. Proto je třeba si tento údaj pohlídat.



Hlídali jsme také, zda jídelníčky mají vyrovnanou glykemickou křivku. Pokud chcete zhubnout, je dobré, aby potravina měla glykemický index co nejnižší, tedy aby se cukry spotřebovávaly pomaleji a "déle vydržely". Pokud hladina cukru příliš klesne, dostane člověk brzy hlad. Platí přitom, že čím prudčeji hladina cukru "vyletí", tím rychleji jde zase dolů. 

S glykemickým indexem měly problémy 4 firmy ze 7.

Pokud tedy máte krabičkovou dietu a dostáváte hlad i mezi jídly, opět zkonzultujte jídelníček s nezávislým odborníkem.



Posledním problémem u jednotlivých diet byl řepný cukr, který obsahují i potraviny, do kterých by to člověk neřekl - například jogurtové nápoje Activia. Cukr, ale i další sladidla jsou problematické, protože zpomalují hubnutí. Pokud tedy potřebujete dosladit jogurt, použijte k tomu samotné ovoce. K přislazení se hodí také umělé sladidlo nejnovější generace - sukralóza.



VÍTĚZOVÉ REDAKČNÍHO TESTU:


- Nutricare


- abc Dieta


- Finclub DC Ostrava

Zdroj: Doma.nova.cz

Čtěte dál na Doma.nova.cz:

MÝTY O DIETÁCH. Jíte podle krevních skupin nebo hvězd?

Časopis ELLE

Prosincové vydání ELLE 12/24