Kondom nás před HPV neochrání. Očkování je nutnost, tvrdí gynekolog

Silně podceněný problém 

Statistiky jsou nekompromisní a dokazují, že HPV virus neboli human papilloma virus (lidský papilomavirus) je něco, co se týká až 80 % naší populace. To znamená, že drtivá většina z nás už se s ním buď setkala, nebo se s ním během života setká. Přibližně 60 % lidí ho díky svému imunitnímu systému eliminuje, ale 20 % se s ním potýká dlouhodobě, měsíce až roky, což výrazně zvyšuje riziko rakoviny. Jak je možné, že 80 % z nás HPV virus má nebo se jím nakazí, a přitom o něm víme tak málo? MUDr. Lukáš Tichý upozorňuje, že je situace možná ještě o něco dramatičtější. Ve své gynekologické praxi se denně setkává s problémy, které virus vyvolává. „Myslím si, že se týká víc než 80 % lidí, protože postihuje všechny, kdo mají pohlavní styk, žijí intimně, nebo mají orální či anální styk. Šíří se i doteky a dalšími intimními kontakty, takže je opravdu velmi rozšířený. A máme z něj obavy, protože způsobuje závažná onemocnění, zejména pak rakovinu děložního čípku. Proč se o něm tak málo mluví? Nevím,“ odhaluje vážnou realitu známý lékař. 

Mohlo by se vám líbit

Chci to, ale nemůžu aneb když vaginismus ničí ženám sexuální život

Je to samozřejmá součást života i vztahu. Jeho koření, říká se o sexu. Pro většinu lidí to platí, ale ženy trpící vaginismem na to mají, byť ne úplně dobrovolně, jiný názor. Jak se žije s tím, když nemůžete mít sex, i když byste chtěla? A jde s tím vůbec něco dělat?
elle.cz

Situace se mění. Jenže pomalu

Donedávna se o problematice HPV viru přitom nemluvilo téměř vůbec. Osvěta na školách byla téměř nulová, přitom mluvit o HPV viru a aktivně se mu bránit by měli už adolescenti. O HPV viru se navíc mluvilo velmi zkresleně, zejména co se týče prevence. Především se zmiňovalo očkování, které bylo spojováno hlavně s mladými děvčaty před prvním pohlavním stykem – a to bylo všechno. „Dnes se snažíme šířit osvětu, že očkování proti HPV je důležité pro všechny, tedy pro ženy, muže a v jakémkoli věku,“ říká MUDr. Tichý. Podle jeho zkušenosti se ale situace díky bohu mění, protože se lidé méně stydí o těchto problémech mluvit. „Dříve byly HPV a další sexuálně přenosné nemoci hodně stigmatizované. Dnes se ženy v ambulanci nebojí otevřeně zeptat a bavit se o těchto tématech,“ chválí gynekolog Tichý.

Kdybychom byli očkovaní, tak na následky HPV neumíráme

Přemýšlíte, proč by nás něco, co se týká 80 % populace a co se dá efektivně a snadno řešit očkováním, mělo děsit? Protože má přímou souvislost s rakovinou děložního čípku. Na tu v České republice ročně umře 300 žen. „Je to jedno z nejzbytečnějších úmrtí, protože kdybychom byli všichni očkovaní, nebude rakovina děložního čípku, nebudou umírat maminky ani sestry, ani dobré kamarádky,“ říká s lítostí MUDr. Lukáš Tichý. Postupem času ale došlo ke zjištění, že HPV může způsobit i další typy rakoviny – rakovinu konečníku, hltanu, hrtanu, dutiny ústní, hlavy a také způsobuje genitální bradavice, což je onemocnění, které se velmi špatně léčí.

Mohlo by se vám líbit

Velký návrat líbání & proč bychom na něj neměli zapomínat

Když vidíte Timothého a Kylie nebo Bena a Jennifer, také máte chuť se přivinout k partnerovi a ukrást mu polibek? A děláte to často, nebo máte problém si vybavit, kdy jste se líbali naposledy? Líbání zažívá comeback a my vám řekneme proč.
elle.cz

Mýty o HPV 

I přes to, jak závažná onemocnění HPV způsobuje, česká veřejnost předstírá, že se jí netýká nebo na něj nazírá přes clonu zavádějících mýtů. Třeba že HPV ve skutečnosti neexistuje nebo že někoho netýká. „Ženy často říkají, že mají jen jednoho partnera, takže přece nemůžou mít HPV,“ uvádí lékař příklady mystifikací, které slýchá v ordinaci. Nebo že se očkují jen třináctiletá děvčata, a jindy to už nejde. Upozorňuje ale na to, že ženy zanedbávají i preventivní prohlídky, během kterých můžeme přijít na problém ve chvíli, kdy ještě není kriticky nebezpečný. „Spousta žen si myslí, že když porodí dvě děti, prevence tím končí a na gynekologii už chodit nemusí. Jsme sice velmi úspěšní v léčbě onkologických onemocnění, ale neúspěšní jsme v prevencích. Na preventivní prohlídky chodí málo žen, což je taková doména České republiky,“ odhaluje MUDr. Tichý. Jestli je situace s prevencí a informovaností o HPV u žen špatná, u mužů je přímo mizerná. Muži se o toto téma nezajímali, protože se dlouho mělo za to, že se jich netýká, že jsou pouze přenašeči. MUDr. Tichý ale upozorňuje, že tomu tak není: „Rakovina si nevybírá, a i muži mohou onemocnět typy rakoviny spojenými s HPV. Vzpomeňme si například na Michaela Douglase, u kterého byla rakovina hrtanu vyvolaná právě HPV virem.

Mohlo by se vám líbit

Žádný sex, lepší sex. Aneb proč spějeme k celibátu

Celibát zažívá boom. S příchodem takzvané velké sexuální recese roste vlna Zilleniálů znuděných kulturou nespoutaného sexuálního života, která dominovala období před pandemií. Teď se přepisují pravidla intimity.
elle.cz

Jak zjistíme, že HPV máme? 

Toto onemocnění je zrádné v tom, že nemá žádné příznaky. Přednádorové nebo nádorové léze, například na děložním čípku, které HPV způsobuje, jsou v raných stádiích úplně bez příznaků. Nic nebolí, nic nekrvácí. Teprve později, u rozvinuté rakoviny děložního čípku, se může objevit krvácení po styku nebo po námaze. V rámci prevence dnes gynekologové preventivně testují ženy ve věku 35, 45 a 55 let. Vyšetřování mužů ještě není zvykem. Neexistuje žádný program, ale mohou se nechat otestovat u praktického lékaře nebo dermatovenerologa, aby zjistil, zda mají HPV a zda představují riziko pro svého partnera či partnerku. Očkovat se proti viru ale mohou muži i ženy nechat v průběhu celého života. Jejich prvním kontaktem je praktický lékař, případně urolog, dermatovenerolog nebo gynekolog. Očkování si v dospělém věku lidé musí hradit sami, dětem od 11 do 15 let ho plně hradí zdravotní pojišťovny. Je to z důvodu, že pokud se lidé naočkují před zahájením sexuálního života, je jeho účinnost až 90 %. Poté, co lidé začnou intimně žít, klesá na zhruba 70 %, ale i to je stále medicínsky skvělé číslo. Pokud si myslíte, že vás ochrání sexuální střídmost nebo používání kondomu, bohužel to tak není. „Jediná cesta je nechat se naočkovat,“ vyvrací rezolutně lékař.

Pomáhají Alex Sedláčková i Jan Černý

Do kampaně posilující povědomí zejména mladých lidí o HPV se jako ambasadoři zapojili i influencerka Alex Sedláčková a návrhář Jan Černý. Alex je tváří projektu od jara, ale o HPV se dozvěděla mnohem dříve: „Moje máma byla důsledná a nechala mě i sestru naočkovat. S příchodem sociálních sítí a osvětových kampaní se ke mně toto téma opět dostalo a začaly mi chodit i osobní zkušenosti od mých sledujících, které někdy nebyly úplně nejhezčí. Jsem ráda, že mohu své sociální sítě využít k tomu, abych mladé ženy nabádala k prevenci a zdůrazňovala její důležitost.“ Honza Černý pro kampaň v minulosti navrhl trička, nyní i kšiltovky. Do kampaně se zapojil ale i osobně. Kromě toho, že je sám právě ve fázi očkování, dělá osvětu i mezi svým publikem. „Jsem vděčný za to, co dělám, a za to, jak moje věci fungují. A tím, že mě sleduje hodně kluků, myslím, že je skvělé, že se o tom mohou dozvědět i díky mně.“

Mohlo by se vám líbit

Pindy z gyndy: lidé o sexu rádi poslouchají, ale mluvit o něm nechtějí

Jedna je gynekoložka a druhá porodní asistentka. Dohromady mají podcast Pindy z gyndy, kterým boří mýty kolem ženského těla a sexuality. Především jím lidi ale baví. Kamilu Žižkovou a Kláru Sedmerovou jsme pozvali na ELLEphorii, kde si je budete moct poslechnout naživo. Ještě předtím jsme se jich ale nedočkavě zeptali na pár otázek.
elle.cz
Zdroj článku:

Časopis ELLE

Prosincové vydání ELLE 12/24