Pít vodu je to nejlepší, co pro své tělo můžete udělat. Pleť je díky ní vláčnější, vlasy se víc lesknou, oči září zdravím. Taková prohlášení se na nás dnes sypou doslova ze všech stran. Možná je ale všechno trochu jinak a my žijeme v zajetí nepravd. Pro člověka například neexistuje doporučený denní příjem vody. Každé číslo určující přesné množství vody, které bychom měli denně vypít, se tak dá brát pouze jako orientační. Denní potřeba je totiž velmi individuální a závisí na potravinách, které jíme, podnebí, v němž žijeme, a na mnoha dalších okolnostech. Proto jsme oslovili odborníky z několika oborů, aby se vyjádřili k nejčastěji tradovaným názorům na tuto tekutinu.
Když zvýším příjem vody, moje pleť bude zářivější: Toto tvrzení je pravdivé, ale jen zčásti. K pěknému vzhledu kůže je nutné, aby byla přiměřeně hydratovaná, na druhé straně pokožka je ohromným zásobníkem vody, a pokud její ochranná vrstva není narušená, uchovává si stabilní hladinu vlhkosti. Často tak bývá tím posledním místem, na kterém se dehydratace projeví. Podle Miloslavy Moskalykové-Prokopové, korektivní dermatoložky a specialistky v oboru laserové a estetické medicíny, utrpí vzhled pokožky teprve až v extrémních případech nedostatku vody tím, že svou zásobu poskytne tělu pro jeho životně důležité pochody (například při horečce).
Abych byla zdravá, musím vypít hodně vody: „Voda je pro tělo nesmírně důležitá a člověk není schopen snášet její dlouhodobější nedostatek. Vážné zdravotní problémy ale může způsobit nejen nedostatek vody, ale i její příliš vysoký příjem. Také tady tak platí pravidlo všeho s mírou,“ podotýká Libuše Boháčková, konzultantka v oboru fitness a wellness. Skladba stravy přitom hraje velkou roli. Pokud je v jídelníčku zastoupeno dostatečné množství ovoce a zeleniny, které jsou bohaté na vodu, není nutné, abyste se ještě nutila do pití litrů tekutin.
Denně bych měla vypít dva litry: Člověk opravdu potřebuje okolo 2,5 litru tekutin, určitá část z ní je ale, jak už bylo řečeno, ve stravě. Také nemusíte pít jen vodu – lze započítat všechny nápoje kromě alkoholu a kávy. Potřeba tekutin ale může být v některých případech i vyšší – podle poradce pro výživu Ivana Macha se zvyšuje se vzrůstající okolní teplotou, fyzickou zátěží, vyšší tepovou frekvencí, ale i klimatizací, s příjmem soli a vlákniny nebo s tělesnou hmotností (osoba s výraznou nadváhou by samozřejmě měla pít více).
Jestliže budu pít více vody, pomůže mi to k vyčištění pleti od pupínků: Bohužel, podle dermatoložky Moskalykové-Prokopové sama voda na vyčištění pleti v tomto případě nepomůže. Akné je způsobeno vlivem hormonů na kůži, příjem vody na něj proto nemá vliv.