Kolik hodin spánku denně je akorát? Dakota Johnson nejde pod 14

Spánek, priorita dne

Spánek je pro mě prioritou číslo jedna,“ nechala se před časem slyšet herečka Dakota Johnson. V rozhovoru pro Wall Street Journal přiznala, že pokud spí v noci méně než 10 hodin, není vůbec schopna fungovat. A když ji netlačí čas a povinnosti, dokáže čas svého spánku s klidem protáhnout až na úctyhodných 14 hodin denně. Dakota Johnson zkrátka miluje svůj beauty sleep.

Spí, co to jde

Čtyřiatřicetiletá hvězda, kterou proslavila filmová série Fifty Shades of Grey, také vysvětlila, že si čas buzení neplánuje, pokud to není nutné. „Pokud nepracuji a mám volno, prostě spím, dokud to jde,“ řekla. Kromě toho pětkrát v týdnu cvičí mix jógy, pilates a silových cviků a dvakrát denně medituje. „Provádím transcendentální meditaci,“ prozradila. Práce s dechem jí pomáhá vyrovnat se se záchvaty úzkosti, kterými trpí od svých teenagerských let.

Mohlo by se vám líbit

Spánek jako pleťová žehlička Aneb jak se vyspat do krásy

Zatímco vy se propadáte do spánku, vaší pokožce začíná noční směna. Má za úkol intenzivně regenerovat a ráno se probudit vypnutá a svěží. Pokud ale necháte svou pleť pracovat pouze na poloviční úvazek, ke krásné pokožce se nedopracujete ani s těmi nejlepšími přístroji a krémy.
elle.cz

Kolik hodin spánku je pro tělo akorát?

Čtrnáct hodin spánku může znít už jako extrém. Málokdo si může dovolit věnovat spaní více než polovinu dne, ať už z důvodů pracovních povinností nebo zkrátka proto, že bychom neměli žádný sociální život a prostor pro jiné aktivity. A i přesto, že spánek je skutečně sladký, nikdo z nás nechce svůj život prospat. Kolik hodin spánku denně je tedy ideálních? Rozmezí je poměrně široké. Dospělí lidé mezi pětadvaceti a pětašedesáti lety by měli spát šest až deset hodin denně. Jestli se přikloní spíše ke spodní nebo horní hranici tohoto rozpětí, je dáno věkem, genetikou, zdravotním stavem i fyzickou zátěží během dne.

Mohlo by se vám líbit

Únava, deprese, špatná pleť. Na vině může být spánek

Kvalitní spánek je nezbytný pro správné fungování našeho těla, výkon i krásu. Abyste se vyhnula bezesným nocím, dodržujte našich pár jednoduchých rad a každé ráno budete svěží jako rybička.
elle.cz

Udělejte si spánkový test

Jak zjistíte, kolik hodin spánku je ideálních právě pro vás? Poznáte to podle toho, jak se cítíte ráno po probuzení. Zkuste si menší experiment. Vyberte si naprosto průměrný den, který odpovídá tomu, jak své dny běžně trávíte. To znamená, že byste neměli mít žádné extrémní pracovní ani sportovní vypětí, na druhou stranu ani ne pohodovější režim než obvykle. Jděte spát tehdy, kdy jste zvyklí a na ráno si nenařizujte budík. Nechte probuzení na svých vnitřních hodinách. Tělo si samo řekne, kolik hodin potřebuje, aby se probudilo odpočaté. Někdo se přiblíží pouhým šesti hodinám, jiný zlatému průměru osmi hodin, tělo jiných si vyžádá třeba deset hodin spánku. Pak se svému ideálnímu počtu hodin spánku pokuste co nejvíce přiblížit i v dalších dnech.

Mohlo by se vám líbit

7 typů odpočinku: Najděte rovnováhu ve své relaxaci

Když nás souží únava a vyčerpání, je spánek náplastí, do které vkládáme naději, a jíž se bolístku snažíme zalepit. Důležitost a prvenství ve škále odpočinku mu nelze odepřít. Zároveň ovšem nemůžeme přehlédnout další formy odpočinku, které bychom všichni měli regulérně praktikovat, a které přebírají kormidlo tam, kde spánek nestačí.
elle.cz

Méně? Tak alespoň kvalitně.

Pokud víte, že musíte brzy ráno vstávat a nejde s tím hnout, běžte spát dříve. Chápeme, že večer je konečně čas pro vás, kdy se můžete podívat na film, dát si skleničku s přáteli, číst si, věnovat se svému koníčku. Ale když zkusíte jít spát o pouhou hodinu dřív, na vašem programu to tolik nezmění, zato fyzicky pocítíte velkou změnu. I jedna hodina spánku navíc, pokud ji potřebujete, dokáže s vaší kondicí téměř zázraky. A nezapomínejte ani na prostředí, kde spíte. Vyvětraný pokoj, spíše chladnější teplota, ticho a tma jsou faktory, které příznivě ovlivňují délku i kvalitu spánku. To, že byste se před spaním neměli dívat do mobilu ani na televizi, je už známé pravidlo. Všechny zdroje tzv. modrého světla nutí náš mozek myslet si, že je den. Vlivem toho mají za následek poruchy spánku. Asi se nedostaneme na požehnaných Dakotiných 14 hodin, ale i ty, které máme k dispozici, si můžeme udělat vydatné a kvalitní.

Mohlo by se vám líbit

Více energie, lepší spánek. Co vám přinese život bez alkoholu?

Blíží se sezóna letních večírků, dny se prodlužují a oteplují, zahrádky se brzy otevřou a současná situace dává ještě o důvod víc, proč si dát skleničku. Nebo dvě, tři… Přitom víte, že alkohol je jed a vašemu tělu neprospívá. Jak ho tedy bezbolestně omezit?
elle.cz

Zdroj: People.com, Wsj.com, Novinky.cz, BrainMarket.cz

Časopis ELLE

Prosincové vydání ELLE 12/24