Kde na vás ve fitness centrech číhá největší nebezpečí?

Ironií je, že právě fitness centrum, kam chodíme kvůli zdraví, je podle odborníků jedním z nejnebezpečnějších míst, kam během všedního dne zavítáme. Koncentrace virů, bakterií a mikrobů je v nich extrémně vysoká. Nechceme vám radit, abyste zrušili své členství. Místo toho vám prozradíme, která místa patří ve fitness centrech k těm horším a jak se v nich chránit.

1) Kardio zóna
Studie v magazínu Clinical Journal of Sports Medicine přinesla zprávy o tom, že právě přístroje v tzv. kardio zónách fitness center patří k největším nosičům bakterií a virů. Tím nejčastějším virem je rhinovirus způsobující u lidí rýmu.
Řešení: Před tím, než naskočíte na rotoped, otřete místa, jichž se dotýkáte, papírovou utěrkou namočenou v saponátu. Nikdy nevíte, jestli předchozí uživatel po sobě přístroj očistil. Během cvičení se snažte nedotýkat rukama obličeje, zamezíte tím přenášení virů.

2) Podložky
Rotopedům a běžeckým pásům statečně konkurují společné podložky. Potenciálně přitom představují ještě větší riziko přenosu. Ležíme na nich, dotýkáme se jich obličejem… A přitom to poslední, co chceme, je ‚chytit‘ během lekce jógy kožní infekci.
Řešení: Pokud je to možné, noste si vlastní podložku. Když ne, přehoďte si přes tu vypůjčenou čistý ručník.

3) Činky
Zatímco většina z nás po sobě běhátko utírá, u činek to udělá málokdo. Proto až na 73 % činek najdete podle studií bakterie a viry.
Řešení: Než se jich chopíte, otřete je, stejně jako rotoped, navlhčenou papírovou utěrkou.

4) Šatna a sprchy
I tady říkají výzkumy jasně: bakterií a virů je tu nepočítaně. Přeje jim tu především vlhko a teplo.
Řešení: Noste s sebou pantofle na přezutí a do sprch či na toalety nechoďte bosi. Používejte vlastní kosmetické produkty, nepoužívejte místní. Nesedejte si na lavičky, pokud nejste převlečení do suchého oblečení. A do třetice – oblékejte se pouze důkladně osušeni.

5) Občerstvovací kohoutek
V Česku nejsou příliš rozšířené, přesto pokud narazíte ve fitness centru na společný občerstvovací kohoutek, vyhněte se mu. I když je vyrobený tak, aby se ho žíznivci nedotýkali rty, často k tomu přece jen dojde. Některé studie přinesly důkazy o tom, že na nich je víc bakterií a virů než na toaletách.
Řešení: Tušíte správně, noste si vlastní lahev s pitím.

Časopis ELLE

ELLE Říjnové vydání 10/24