Kávu, nebo čaj?

Palčivou otázku, zda-li čaj, nebo kávu mají předem zodpovězenou ti, kdo právě podstupují jarní detox. Káva v takovém přípravě bývá položkou číslo jedna, která šupem opouští jídelníček. Její místo pak zaujme čaj. Pěkně horký a voňavý. Nejnovější výzkumy sice ukazují, že i káva má na tělo také dobrý vliv. Pokud ji nepijete po litrech a se spoustou mléka a cukru. V každém případě má čaj výrazněji pozitivnější vliv na naše zdraví. 

Nápoj původem z Číny se v západní kultuře velmi rychle ujal. Čaj milujeme, černý, zelený, bylinkový, bílý, červený, matcha, ovocný. Druhů existuje nepočítaně, stejně jako příznivých vlivů na tělo a mysl. Ale který si vybrat? Podle chuti nebo svého aktuální stavu. 

salek caje 3af7c

Když vás bolí hlava, pomůže vám celá řada bylinek. Heřmánek, meduňka, máta, lipový květ a řimbaba jsou zaručenými recepty.

Na uvolnění svalů po dlouhém dni v práci nebo po cvičení pomůže heřmánek nebo levandule.

Únavu a stres z přepracovanosti zažene máta, heřmánek, zázvor s kapkou levandule a kozlík.

Premenstruační syndrom zvládnete s pomocí zeleného nebo bylinkového čaje, hlavně se vyhněte tomu černému. Ten totiž může stimulovat hormony a příznaky se ještě zhorší. Ideální je šálek heřmánkového čaje nebo řimbaby.

Pokud vás trápí nespavost, udělejte si čaj z heřmánku nebo máty s příměsí voňatky citronové (lemongrass). Skvěle funguje i kozlík lékařský.

Podrážděný žaludek uklidní zázvor, máta peprná a silný odvar z heřmánku. Tyto tři bylinky si zapamatujte. Budou se vám hodit, až to přeženete s alkoholem.

Na zdraví!

Karlie Kloss caj 6fc2f