Káva – ano, či ne?

Záleží především na množství. Hlavní látkou, která prostřednictvím kávy na náš organismus působí, je jak známo kofein. Ten podporuje mozkovou činnost, zlepšuje náladu, pomáhá odstranit únavu a také zvyšuje pozornost a zlepšuje paměť. Jak to všechno dokáže? Kofein má za prvé schopnost navázat se na adenosin, což je látka, kterou si mozek vytváří v okamžiku únavy. Kofein se umí dostat na místo adenosinu a nástup únavy zablokovat, takže se oddálí nástup spánku, dále se aktivují cévy mozku a nadledvinky začnou produkovat adrenalin… Kofein také zvyšuje koncentraci dopaminu, látky, která dokáže vzbuzovat pocity spokojenosti a štěstí.
Kofeinu ale každý typ kávy obsahuje různé množství – záleží nejen na přípravě (spaření, filtrování), ale i na teplotě vody. Dá se však říci, že průměrný šálek kávy o objemu 100 ml obsahuje přibližně 80 mg kofeinu. U instantní kávy to může být 30–90 mg, u překapávané asi 40–130 mg a u filtrované 90–130 mg. Nejsilnější je tedy filtrovaná káva.
Podle obecných doporučení je ideálním množství kofeinu, které bychom denně mohli zkonzumovat, až 300 mg, tedy asi čtyři šálky kávy s průměrným obsahem kofeinu. 

books-chanel-coffee-cup-fashion-Favim.com-329643

Vyšší množství může působit negativně – konzumace většího množství kávy může vést k bolestem hlavy, zrychlení srdeční činnosti, třesu rukou, zvýšení krevního tlaku, žaludečním potížím. Různí lidé také na kofein různě reagují. Lidé, kteří mají pomalý metabolismus, vylučují kofein z těla mnohem pomaleji a jsou vůči němu i mnohem citlivější. Proto je pro ně pití kávy riskantnější zejména při některých chorobách, jako jsou například onemocnění srdce. Naproti tomu lidé, kteří kofein snášejí dobře a pijí kávu často, jsou vůči jejím účinkům více imunní, takže se u nich pak stimulační vlastnosti kofeinu projevují v menší míře…

Časopis ELLE

Prosincové vydání ELLE 12/24