Jídlem proti stresu
Stres. Ničí vás, tloustnete kvůli němu, jenže stejně se mu neubráníte. Nebo ano? Vyzkoušela jsem antistresovou dietu.
Loučím se s kolou i bílým pečivem, které v těle vyvolávají stres
Teď je ale na čase podívat se konkrétně na mé tělo a jídelníček. Po vyšetření na přístroji bodystat, jenž přesně analyzoval mé tělesné složení (procento tuku, vody, aktivní tělesné hmoty…), následuje měření zcela novým přístrojem. Této metodě se říká nepřímá kalorimetrie. Při ní se přesně spočítá, kolik energie potřebuji na zajištění základních životních funkcí, a zároveň stanoví, jaký podíl na spalování energie mají tuky. Ležím s gumovým náhubkem, který měří můj dech: mám v klidu relaxovat a na nic nemyslet, což je dost těžké…
Nicméně oba přístroje mě důkladně prokoukly a prozradily například, že mám vysokou spotřebu cukru. (Může za tím být mé usilovné přemýšlení během měření, ale také to, že se mi cukry ve vyšší míře přeměňují na tuky!) Poté si do posledního drobku po celý týden zapisuji vše, co pozřu za jeden týden.
Až pak přichází analýza. Jak se tedy zbavit stresu? „První, co můžete udělat, je, že ani ve stresu nebudete zapomínat jíst,“ radí Petr Havlíček. „Je třeba, abyste měla neustále plnou ,nádrž‘, tedy plná játra glykogenu, která plynule zásobují organismus cukrem.“ „A v případě, že to nedodržím?“ ptám se realisticky. „Tak začnete mít chuť na sladké a místo rozumu vás ovládnou emoce: podrážděnost, agrese, depresivní stavy. Navíc hladový mozek dělá chybná rozhodnutí…“ vypočítává Petr Havlíček přesvědčivě.
Potom přecházíme ke konkrétním příkladům, čemu bych se měla vyhnout. Jako první Petr Havlíček vykopává: „Káva! Lidé ji většinou pijí, aby vydrželi, ale ona přitom způsobuje jen další stres,“ vysvětluje a přirovnává ji k vozkovi, který bičem stříská unaveného koně, jen aby z něj vykřesal ještě zbytky síly. Úplně ji ale nezatracuje. „Pokud je kvalitní, je káva velmi cenným zdrojem antioxidantů,“ říká Havlíček a dodává, že pomoci může jen ve chvíli, kdy člověk finišuje s nějakým úkolem. „Jinak ale platí, že ve stresu nesmíte pít energy drinky, nápoje s kofeinem, silné černé čaje, stimulanty a tak dále. Protože ty situaci jen zhoršují.“ Takže můj zvyk přežívat krize s lahví koly na stole se vlastně míjí účinkem.
Vyhýbat bych se měla i věcem, které mi rozkmitávají hladinu krevního cukru, tedy potravinám s vysokým glykemickým indexem. Kromě sladkostí je podle Petra Havlíčka v tomto ohledu zrádné hlavně bílé pečivo (uměle totiž vyvolává stres, i když člověk ve stresu není). „Takže místo čokolád a rohlíků je třeba zvolit jídla s nízkým glykemickým indexem, to znamená tmavé pečivo, müsli, celozrnné těstoviny a rýži… Nebo alespoň jíst menší porce v menších intervalech, aby byly sacharidy doplňovány plynule a ne až ve chvíli, kdy je problém,“ zní základní pravidlo výživového specialisty.