JE ANTIKONCEPCE ŽIVOTU NEBEZPEČNÁ?

Pohybuji se nekoordinovaně, nevydržím ležet. Není to opilost ani kocovina. Volám mámě a ruším odpolední návštěvu. „Kdyby mi nebylo dvaatřicet, myslela bych, že mám mrtvici,“ snažím se vyslovit. Za chvíli už mě odvážejí na neurologickou ambulanci. Ani podle lékařky se o mrtvici nejedná. Nekuřačka, 50 kg, užívané léky: hormonální antikoncepce. „Máme podezření na roztroušenou sklerózu nebo encefalitidu,“ oznamuje. CT ani ultrazvuk
tepen totiž nic neukázaly. A tak mě hospitalizují a na ráno objednají lumbální punkci.

Místo ní mě ale odvezou na magnetickou rezonanci, přes noc mi totiž ochrnula levá polovina těla. Pak mi konečně začnou píchat do břicha heparinové injekce a řeknou, že pilulky už brát nesmím. Antikoncepce totiž způsobila mrtvici. Moje ,pepka‘ je malá, štěstí velké. Po několika dnech se mi pohyblivost ruky, nohy i tváře začne pomalu zlepšovat. Po deseti dnech si dokážu sama dojít na záchod, po dvou týdnech udržím příbor a přestanu bryndat polívku levým koutkem, po třech týdnech se znovu učím běhat a chodit po schodech. Do konce života budu brát trombex, lék snižující srážlivost krve. Budu v pořádku. Ale všude, kde se budu léčit, mi budou vyprávět o případech, které mě předešly a v pořádku nejsou. Nezdá se to být tak zanedbatelné procento, jak naznačuje příbalová informace v krabičce antikoncepčních pilulek.

LÉK, NEBO ČASOVANÁ BOMBA?
Ano, pozitiva převažují. Díky hormonální antikoncepci téměř s jistotou neotěhotníte, pokud si to nebudete přát, přesně víte, kdy můžete čekat menstruaci, a samotný její průběh vás bude méně obtěžovat. Jenže to, že přínos bude větší než riziko negativních vedlejších účinků, se snad u oficiálně předepisovaného léku tak nějak předpokládá. „Udává se, že uživatelky kombinované hormonální antikoncepce mají 2–4krát vyšší riziko vzniku tromboembolie v závislosti na dávce estrogenní složky a typu gestagenu,“  říká gynekoložka MUDr. Blanka Vavřinková. Zároveň však zdůrazňuje: „Neznamená to, že hormonální antikoncepce způsobuje trombózu, ale jen to, že její užívání k ní může přispět.

Jak lékaři tuto záležitost řeší a jaká jsou další rizika spojená s hormonální antikoncepcí? Přečtěte si v listopadové ELLE s Aňou Geislerovou na obálce.

Jak problémy s antikoncepcí řešit a jak zjistit, zda patříte do ohrožené skupiny? Přečtěte si naše rady v článku zasvědceném hormonální antikoncepci

Časopis ELLE

Prosincové vydání ELLE 12/24