Špatná nálada, pocity vyčerpání, přerušovaný spánek, bolesti hlavy – to jsou typické příznaky jarní únavy, která postihuje čas od času celou řadu lidí. Kde se vlastně bere? Její příčinou je nejčastěji chybějící přísun vitaminů a látek s antioxidačním účinkem, což je stav, ke kterému může dojít, když v průběhu zimy poněkud zanedbáme přísun čerstvého ovoce a zeleniny nebo jsme oslabeni různými viry a infekcemi. Je pravda, že jarní únava může trvat celkem dlouho, ale postupně se jí lze zbavit vhodnou úpravou stravy a životosprávy.
Poznejte ho
Něco jiného je ale únavový syndrom. „Pro chronický únavový syndrom je typická vracející se únava, která trvá déle než půl roku a způsobuje více než padesátiprocentní snížení životní aktivity. Únava má charakter vyčerpání organismu a činí jakoukoli fyzickou či psychickou činnost téměř nemožnou. Dalšími příznaky mohou být bolesti hlavy, poruchy spánku a paměti nebo neschopnost soustředění. Častá je nervozita, deprese, psychické vyčerpání, zvýšená teplota, bolesti svalů nebo kloubů, bolesti v krku, zvětšené uzliny na krku nebo v podpaží,“ popisuje příznaky onemocnění docent Lubomír Novák, vedoucí interního oddělení Kliniky GHC Praha.
Jak únavový syndrom vzniká a jak ho léčit?
Rizikovými faktory tohoto nepříjemného, plíživého a těžko rozeznatelného onemocnění jsou vysoké pracovní nasazení, dlouhodobé psychické a fyzické přepětí, stres a neschopnost relaxovat. „Onemocnění se vyskytuje u lidí, kteří hůře zvládají stresové situace. Častým spouštěcím faktorem bývá například chřipka či kvasinkové infekce. Co se týče léčby, chronický únavový syndrom je onemocnění, které nelze léčit přímo. Je nutné ovlivnit jeho příznaky a spouštěcí faktory, jako jsou například déletrvající virózy nebo zátěžový způsob života. Důležitá je vstupní konzultace, během které v jeden den provede lékař klinická, laboratorní a zobrazovací vyšetření,“ podotýká docent Novák.
Ženy v ohrožení
Únavový syndrom postihuje nejčastěji ženy ve věku 25 až 45 let. Proč? „Obecně panuje názor, že dnešní uspěchaný a nevyvážený životní styl je náročnější pro ženy, protože zvládají více rolí najednou. Není například výjimkou, že ženy na mateřské dovolené zároveň pracují. Dostávají se proto do stresových situací častěji než muži,“ vysvětluje docent Novák. Takže pozor na přepínání! Nesnažte se zvládat víc, než je zdrávo, a to doslova. Pokud cítíte, že jste už delší dobu unavená, zpomalte, nebo raději rovnou preventivně vyhledejte lékaře.