V mládí jste nejspíš slyšeli nespočet rad ohledně každodenní rutiny, kterou většina z nás neměla příliš v oblibě. Jak stárneme, klademe na čištění zubů větší důraz. Možná právě proto, že si více uvědomujeme důležitost tohoto rituálu. O tom, jak ho správně provádět, co je k čištění všechno potřeba a jaké techniky využívat, jsem si povídala s blogerkou a dentální hygienistkou Simonou Strakovou, která se stará o zuby i několika českým celebritám.
Jak moc je náš zdravotní stav ovlivněný správným čištěním zubů?
Velmi. Někdy mají pacienti pocit, že své problémy mohou svést na genetiku, ale ta má v moci tak 5 procent všech potíží. Zbytek závisí na čištění nebo stravě.
Jde univerzálně říct, jak si správně čistit zuby?
Má zásada zní jasně. Čistěte kartáčkem položeným šikmo k dásni. To je důležité, protože ten hlavní důraz bychom měli dát na rozmezí dásně a zubu, tam se plak nejvíce usazuje a hůře čistí. Půlku štětinek kartáčku proto mějte na dásni, půlku na zubu. Pokud si správným čištěním nejste úplně jistí, určitě se obraťte na svou dentální hygientistku.
Jak si sama mohu ověřit, zda jsou mé zuby opravdu čisté?
Přejeďte si po nich jazykem. Pokud jsou dokonale čisté, budou lesklé a hladké. Pokud chcete mít jistotu, že jsou perfektně vyčištěné i mezizubní prostory, rozpusťte si v puse tabletku proti indikaci zubního plaku. Její fialová barva zůstane na místech, která nejsou dostatečně vyčištěná.
Stačí si čistit zuby dvakrát denně?
Určitě ano. Jen večer bychom měli klást na čištění větší důraz, používat mezizubní kartáčky případně dentální nit. Já si takhle čistím zuby třeba ve vaně. Taková ta dogma, že bychom měli čistit minimálně půl hodiny nesdílím. Zkrátka čistěte do té doby, než budou zuby podle vás čisté.
Jaký vybrat kartáček a zubní pastu?
Kartáček by měl mít ideálně husté a měkké štětinky, ale hlavně menší hlavici, aby se dobře dostal na všechny zuby. Pastu vlastně vůbec nepotřebujeme, jen nás to s ní trošku víc baví, osvěží dech nebo přidá bělící efekt. Pozor bychom si ale měli dát na to, zda je hrubá. To bezpečně poznáme, pokud si ji promneme v prtech. Pokud, ano, měli bychom se jí vyhnout, protože může poškrábat i sklovinu.
A co nějaké techniky? Je dobré čistit krouživým pohybem?
Upřímně, je to jedno. Nezáleží, jestli čistíte přímočaře nebo krouživě. Hlavně, že čistíte a vyčistíte.
Pokud by vás zajímalo více detailních informací ohledně péče o zuby nebo třeba bělení, navštivte i Simonin blog www.zdenickudentalnihygienistky.cz. Pro zubní nadšence připravila v rámci svého VIP klubu i několik videí, ve kterých vám názorně ukáže, jak pracovat s kartáčkem nebo s dentální nití.