Jak předejít jet lagu

Cestování časovými pásmy má svou nepříjemnou dohru: jet lag. Nateklé ruce i nohy, poruchy spánku, slabost, bolesti hlavy, pocení… Létat déle než čtyři hodiny dá našim biologickým hodinám zabrat. Předejděte tomu a řiďte se několika radami. Jet lagu se sice úplně nezbavíte, ale zásadně zmírníte jeho schopnost kazit vám první dny dovolené.

Dodržujte pitný režim, dehydratace je jednou z příčin jet lagu. Než vstoupíte na palubu letadla, ujistěte se, že u sebe máte dostatek vody, nejlépe čisté neperlivé. Poctivě pijte během celého letu.

Zacvičte si před odletem. Některá letiště jsou pro to stvořená, v jejich terminálech totiž najdete opravdová fitness centra. Pokud k tomu nemáte podmínky, zkuste si zacvičit v co nejkratší době před cestou. Zároveň se během letu co možná nejvíc protahujte, kdykoli jdete pro pití nebo na toaletu. Rozproudíte tím krev v těle.

Zapomeňte na kávu. Nepijte ji před cestou ani během ní. Dehydruje (v poslední době se tato její vlastnost zpochybňuje) a udržuje vás v bdělém stavu. Podobné je to s alkoholem. Sklenku červeného po večeři si v letadle odpusťte.

Zdokonalte podmínky pro spánek. Abyste v letadle alespoň něco naspali, mějte při ruce masku na spaní (nebo alespoň sluneční brýle) a špunty do uší. Udělejte si pohodlí: zujte si boty, sklopte sedadlo, přikryjte se dekou.

Neudělejte školáckou chybu a snažte se hned první den po příletu přizpůsobit místnímu času. Vydržte a jděte spát v souladu s novým časovým pásmem. Doktoři doporučují vyrazit hned ven na slunce, co nejvíce se hýbat a pro jistotu zvýšit denní příjem vitaminů. Přizpůsobte i svůj jídelníček – snídejte, obědvejte a večeřte s domorodci své prázdninové destinace.

Časopis ELLE

Prosincové vydání ELLE 12/24