Řídit se rozumem, a ne jen chutí je těžké, ale ne nepřekonatelné. Důležité je stanovit si základní pravidla a pak je dodržovat s tím, že výjimky jsou povoleny. Sem tam… :-)
Jak si tedy poradit s mlsnou, a zároveň se netrápit hlady? Je spousta cest a spousta pravidel, a jen některá fungují na každého. Vyzkoušejte ta naše, a uvidíte, která vám sednou. Těch se pak držte.
1. Jezte z menších talířů
Určitě to znáte – v luxusní restauraci vám na obrovském talíři přinesou porci, která se zdá tak maličká, že máte hlad, ještě než se do ní pustíte… Nakonec ale vše sotva dojíte, protože jídla nebylo tak málo, jak se zdálo. A platí to i obráceně – pokud si dáte na menší talíř porci jídla, bude se vám zdát větší. Chcete-li tedy jíst méně nebo se nepřecpávat, používejte menší talíře – oklamete oči, ale žaludek bude mít dost.
2. Sepište si to
Chcete-li ušetřit peníze a omezit výdaje, je dobré začít si vše zapisovat do sešitu nebo do tabulky. Už jen fakt, že si na konci dne budete muset všechno zapsat, vás pak kolikrát odradí od nákupu ‚nezbytné‘ zbytečnosti. S jídlem je to podobné – až si na konci týdne zrekapitulujete, co všechno jste vlastně snědla, možná budete překvapená, kolik věcí z vašeho seznamu tvoří kategorie ‚tohle jím tak málo, proč si jednou nedopřát‘… Chcete-li k tomu rovnou počítat i kalorie, můžete použít profesionální tabulky, které najdete i na internetu, například http://www.obezita.cz/poradna/kalkulacka-kalorii/.
3. Hodně pijte
Hlad je převlečená žízeň, říká přísloví, a něco na tom je… Zkuste si při pocitu ‚něco bych si dala‘ dát nejdřív sklenici vody, a uvidíte, že vás možná chuť rychle přejde. Obecně platí, že při hubnutí je dobré více pít, nejméně dva litry vody denně. Nečekejte na žízeň, pijte pravidelně.
4. Zpomalte
Pomalu kousejte, pomalu žvýkejte – a čekejte. Nejhorší je totiž zhltnout porci co nejrychleji a mít stále pocit hladu. To se může snadno stát, protože podle výzkumů se pocit sytosti dostavuje až po dvaceti minutách po jídle. Takže se inspirujte Francouzi a jejich pomalým stolováním, při kterém stihnou jíst jen tak, jak potřebují.
5. Nakupujte se seznamem
Co je doma, to se sní, dříve nebo později… Takže nakupujte jen to, co víte, že je pro vás dobré a zdravé. Zapomeňte na kategorii ‚pro neočekávané návštěvy‘, protože s daleko větší pravděpodobností sáhnete po těch brambůrkách, čokoládě, zmrzlině a podobně právě vy… Takže než půjdete nakupovat, najezte se, ať vás nehoní mlsná, a sepište si seznam věcí, které opravdu chcete koupit. Pak pro vás bude zdravé stravování mnohem snadnější.