Účinnost této metody již potvrdila řada odborníků na výživu. V posledních letech si dieta získává nesmírnou oblibu mezi celebritami jako Nicole Kidman, Halle Berry nebo Joe Rogan. Odborníci již dlouhou dobu propagují pravidelný příjem stravy a tvrdí, že pět jídel denně zrychlí metabolismus, a pomůže vám rychleji zhubnout. V důsledku toho se moderní ženy bojí vynechat snídani a nutí se svačit, i když nemají hlad. Potřebuje ale naše tělo skutečně takový režim? Poměrně nedávno dospěli někteří odborníci k závěru, že není nic špatného na tom, když vynecháte první jídlo a budete držet hladovku až do oběda nebo dokonce večeře. I když je to v rozporu se všemi zásadami správné výživy, které jsme doteď znali, přerušovaný půst skutečně pomáhá zhubnout a uzdravit tělo.
Co to je?
Jedná se o jednoduchý půst. Nejoblíbenější metodou je systém 16:8 – úplné zdržení se jídla po dobu 16 hodin a následný příjem potravy v rámci zbylých 8 hodinách. Stravování tímto způsobem způsobuje, že tělo spaluje tukové zásoby. Hlavní výhodou půstu je to, že se nemusíte vůbec vzdávat jídla, postačí vynechat snídani, oběd nebo večeři. Pocitově je to mnohem jednodušší než absolutní hladovění nebo třeba dny půstu na džusech a šťávách, které obsahují velké množství sacharidů, a navíc mohou dráždit žaludek. Kromě toho neexistují žádná omezení na produkty, což znamená, že si můžete dovolit dezerty, pečivo nebo jiné karbohydráty.
Princip diety
16hodinový půst optimalizuje sekreci inzulinu, a tím je tělo méně citlivé na sacharidy s vysokým glykemickým indexem a zároveň snižuje pocit hladu. Vaše tělo ve chvílích hladovění začne spalovat tukové zásoby, aniž by bylo rušeno zpracováním potravy. Prázdný žaludek si navíc může „odpočinout“, posiluje imunitu a zlepšuje funkci hormonů. Někteří odborníci na výživu tvrdí, že tento princip výživy snižuje zánětlivé procesy v těle, reguluje hladinu cukru v krvi a zlepšuje duševní stav. Kombinací přerušovaného půstu a silového tréninku můžete nabrat svalovou hmotu spalováním tuků, svaly budou vyrýsovanější a pevnější. Není však povinností cvičit s prázdným žaludkem, a proto si klidně dopřejte energetický boost před tím, než se vydáte do posilovny.
Další možností je přístup 5:2, zahrnuje pravidelné stravování pět dní v týdnu. Zbylé dva dny se omezíte na jedno 500–600 kalorické jídlo denně. Příkladem by bylo, kdybyste se rozhodli jíst normálně každý den v týdnu kromě pondělí a čtvrtka, což by byly dny s jedním jídlem. Delší období bez jídla, jako jsou 24, 36, 48 a 72hodinové půsty, pro vás nemusí být nutně lepší a mohou být i nebezpečné. Příliš dlouhá doba bez jídla může ve skutečnosti povzbudit vaše tělo, aby v reakci na hladovění začalo ukládat více tuku.
Jak na to?
Pro začátek byste si měli sami určit, kdy je pro vás půst snazší – ráno nebo večer. Pokud se snadno obejdete bez snídaně, nyní můžete ranní ovesnou kaši s klidným svědomím prospat. Předpokládejme například, že jste večeřeli v 8 hodin večer, což znamená, že již ve 12 hodin následujícího dne si můžete dát vydatný oběd nebo, pokud stále nemáte hlad, dát si klidně latte s croissantem (a to bez výčitek!). S ohledem na spánek vydržíte bez jídla 16 hodin. V 8 hodin večer si můžete dopřát vydatnou večeři, těstoviny nebo maso s přílohou.
Pro ty, kteří nemohou začít den bez snídaně, jsou večerní výlety k lednici zakázány. Ráno si však nemusíte vůbec nic odepírat. Pokud ale snídáte v 8 hodin ráno, po 16 hodině se budete muset vzdát všech pokušení. Podívejte se na to však z druhé strany: do této doby nejste omezeni vůbec ničím. V době, kdy nejíte, je povolena voda a nápoje s nulovým obsahem kalorií, jako je černá káva a třeba mátový čaj.
Předpokládá se také, že se během “jídelních hodin” nebudete přejídat nebo konzumovat pouze smažené a sladké pokrmy. Jako i u všech diet platí pravidlo – všeho s mírou.
Co na to říkají odborníci?
Neurolog Mark Mattson, z John Hopkins institutu, se věnuje studiu přerušovaného půstu již 25 let. Říká, že naše těla se vyvinula tak, aby byla schopna vydržet bez jídla mnoho hodin, nebo dokonce několik dní nebo déle. V prehistorických dobách, než se lidé naučili farmařit, byli lovci a sběrači, kteří se vyvinuli tak, aby přežili – a prosperovali – po dlouhá období bez jídla. Ještě před 50 lety bylo snazší udržet si zdravou váhu. Dietoložka Christie Williams napsala na stránkách institutu John Hopkins: „Neexistovaly žádné počítače, a televizní pořady končili v 11 hodin večer; lidé přestali jíst, protože šli spát. Porce byly mnohem menší. Více lidí pracovalo a hrálo (si) venku a obecně mělo více pohybu. V dnešní jedou pořady v televizi 24/7, internet a další zábava je k dispozici 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Zůstáváme déle vzhůru, abychom stihli své oblíbené pořady, hráli hry a chatovali online. Celý den sedíme a mlsáme většinu noci." Velký příjem kalorií a menší aktivita mohou znamenat vyšší riziko obezity, cukrovky 2. typu, srdečních chorob a dalších nemocí. Vědecké studie ukazují, že přerušovaný půst může pomoci zvrátit tyto trendy. Může stejně tak přinést i mnoho jiných benefitů, jako třeba zlepšení paměti, stabilizaci krevního tlaku či rychlejší obnovu tkání.
Kontraindikace a nevýhody
Někteří lidé zkouší přerušovaný půst pro regulaci hmotnosti a jiní tuto metodu používají k léčbě chronických problémů, jako je syndrom dráždivého tračníku, vysoký cholesterol nebo artritida. Přerušovaný půst však není pro každého. Jako v rámci každé jiné diety byste měli i v rámci této nejprve slyšet názor lékaře před tím, než se do toho pustíte. Přerušovaný půst je však jednoznačně nevhodný pro ty, kteří mají záněty žaludku, problémy se žlučníkem, nadledvinami, stejně jako pro těhotné a kojící ženy.
Mattsonův výzkum ukazuje, že může trvat dva až čtyři týdny, než si tělo zvykne na přerušovaný půst. Můžete se cítit hladoví nebo rozmrzelí, když si zvykáte na novou rutinu. Pozoruje však, že výzkumné subjekty, které projdou adaptačním obdobím, mají tendenci držet se plánu, protože si všimnou, že se cítí lépe.