Jak celulitida vzniká?
Problém tak zvané pomerančové kůže není zdaleka způsobený jen nadbytkem tuku z nedostatku pohybu. Celulitidou trpí štíhlé ženy stejně jako ty plnější. Velkou roli tu hraje genetika, metabolismus a celkový způsob života.
Svůj podíl má na vzniku celulitidy stres – způsobuje totiž zažívací problémy, v těle se tak vytvářejí toxiny, které se pak hromadí v podkoží, a výsledkem je celulitida. Důležitý je i metabolismus – pokud ho máte pomalý, celulitida se zhoršuje. A podle některých zdrojů je na vině i hormonální antikoncepce.
Co s tím?
Zbavit se stresu není jednoduché, ale můžete se o to pokusit. Ideální je začít relaxačními technikami a masážemi, nejlépe speciálními, které povzbudí lymfatický systém, a tím také pomohou oživit metabolismus. Ten povzbudíte i tím, že budete více pít a méně solit – sůl totiž zadržuje vodu v těle.
Životní styl
Zmírnění stresu je dlouhodobým cílem, stejně jako zdravější stravování a více pohybu. Nemusíte chtít zvládnout všechno naráz ze dne na den, to by vás jen ještě více stresovalo. Stanovte si pozvolný plán, a za měsíc uvidíte, jaké se dostaví výsledky. Každý den si přidejte do jídelníčku jeden kousek ovoce a zeleniny navíc, postupně ubírejte bílé pečivo, nepijte moc kávy (ta také zadržuje vodu v těle), a naopak si dopřejte vodu nebo ovocné čaje.
Hýbejte se
Pohyb je každopádně jedním z nejdůležitějších prostředků na zmírnění celulitidy. Ideální je aerobní pohyb, například jízda na kole, běh, což obojí můžete provozovat i v zimě v posilovně nebo doma na rotopedu. Výborné je také plavání a cvičení v bazénu – akvaaerobik. Všechny tyto sporty podporují tok lymfatického systému, a tím odstraňují pomerančovou kůži. Naopak nevhodné jsou příliš silové sporty, třeba intenzivní posilování, squash nebo tenis.