Fantastická čtyřka hormonů štěstí:
Že je ještě neznáte? Nejvyšší čas to změnit...
Dopamin
Je známý jako „hormon dobré nálady“ a náš mozek nám ho překládá do příjemného pocitu odměny. Tento hormon má také vliv na motivaci, pozornost, paměť a funkci motorického systému. Jeho regulace v těle je důležitá, jelikož v nadměrném či naopak nedostatečném množství může způsobit různá chronická onemocnění.
Serotonin
Je zodpovědný za regulaci naší nálady, snižování pocitu deprese a úzkosti. Společně s tím má vliv také na náš spánek, chuť k jídlu, trávení, paměť a schopnost se učit. Zajímavé také je, že nízká hladina serotoninu jse spojena se zvýšeným libidem, zatímco ta zvýšená úplně naopak.
Oxytocin
Tzv. „hormon lásky“ se uvolňuje během porodu a kojení, kdy snižuje hladinu strachu a stresu u žen. Pomáhá také čerstvým matkám navázat silné pouto s dítětem. Ovlivňuje navíc pocit naší důvěry a empatie vůči lidem. Jeho hladina často stoupá při fyzickém kontaktu – při objímání, líbání, mazlení nebo sexu.
Endorfiny
Tato skupina peptidů je přirozeným lékem na bolest našeho těla, kterou samovolně produkujeme v reakci na stres nebo nepohodlí. Hladiny endorfinů se mohou společně s některými příjemnými činnostmi zvyšovat – například při jídle, fyzické aktivitě nebo sexu.
Jakým způsobem můžete aktivovat hormony štěstí?
Ve skutečnosti je to jednodušší, než si myslíte. Do těchto činností se totiž (skoro) vůbec nemusíte nutit – jsou zcela přirozené a příjemné #WinkWink
Královnou kuchyně
V teorii vám tato činnost může pomoci aktivovat všechny hormony štěstí naráz, pokud do toho započítáte i jídlo. Tuto aktivitu můžete proměnit na rituál, kterého se zúčastní váš partner nebo přátele, čímž zaručeně zvýšíte hladinu oxitocinu i serotoninu. Některé potraviny mohou mít také vliv na hladiny hormonů, například maso, kimchi nebo vejce podporují uvolňování dopaminu. Pokud jste navíc příznivcem hořké čokolády, máte štěstí! Čokoláda s vysokým obsahem kakaa totiž zvyšuje hladinu endorfinů, stejně tak jako kořeněná jídla.
Magický efekt hudby
Poslech instrumentální hudby, zejména té, ze které vám naskakuje husí kůže (v dobrém slova smyslu) zvyšuje produkci dopaminu v mozku. Příznivý efekt na vás může mít i poslech vašich oblíbených písní, které vám dodají dávku serotoninu a tedy i dobré nálady. Pozitivní efekt může mít podle studie i tanec nebo hra na hudební nástroje, které přispívají k uvolňování endorfinů v těle. Oprašte tedy svou flétnu ze základní školy a #LetsRock!
Medijte a dýchejte
Nemusíte sedět na studené trávě s nohama v tureckém sedu a imitovat Mistra Shifu, abyste poznali benefity meditace. Není třeba být ani profesionálním jogínem či věnovat této činnosti hodinu denně. Cílem meditace je jednoduše vypnout tělo i mysl, odstřihnout se od světa, telefonů, ale i vlastního toku nekonečných myšlenek. Na to, abyste do těla napumpovali dávku endorfinů, vám bude pro začátek stačit pět minut denně. Po probuzení přepněte telefon do letového režimu, otevřete okno pro načerpání čerstvého vzduchu a soustřeďte se pouze na jednu jedinou činnost – dýchání. Vaše červené krvinky se postarají o distribuci kyslíku do celého těla, což vám dodá pocit energie a bdělosti.
Psí štěstí
Pozorovali jste někdy, že se vám zlepšila nálada poté, co jste si na ulici pohladili cizí štěně? To je chemie v praxi! Vědci totiž zjistili, že se při mazlení zvyšuje hladina oxytocinu. A to nejen psům, ale i jejich majitelům. Byť o kočkách věda v tomto ohledu mlčí, nebylo by správné je z naší rovnice zcela vyloučit. Máte-li doma čtyřnohého mazlíčka, dopřejte si pár minut společného mazlení denně – bude to mít benefity jak pro vás, tak i pro něj. Pokud takovou možnost nemáte, rozhodně nemusíte běhat za každým psem na ulici a být „tím divným sousedem”. Nabídněte kamarádům víkendové hlídání nebo si zorganizujte #PetsFriendly brunch. Dávku oxytocinu máte na den zaručenou.
Tři v jednom
Sport je králem všech aktivit! Právě v rámci něj tělo dokáže produkovat několik hormonů naráz: dopamin, serotonin a endorfiny. Běžci často uvádějí euforický stav tzv. runners high, kterého můžete docílit jakoukoliv konstantní fyzickou aktivitou po dobu třiceti minut, a to alespoň 3x týdně. Hormony se tak budou uvolňovat postupně během dne, a pokud budete provozovat sport venku, umocníte navíc produkci serotoninu díky blahodárnému efektu slunečního záření.
Spánek, smích a sex
Skvělým boostem pro vaše hormony může být také smích či relaxační aktivity jako masáž, sauna nebo dokonce i spánek. Podle studií dospělý člověk potřebuje hruba osm hodin spánku denně, aby tělo stihlo vyrovnat hladinu všech hormonů. Za vaše špatné nálady po ránu, kdy „vstanete levou nohou”, tak ve skutečnosti může hormonální dysbalance, do jejíž rovnováhy jste se takzvaně nedospali. Euforických stavů můžete také docílit během fyzického kontaktu s vaší drahou polovičkou, nebo někým, kdo vás pouze fyzicky přitahuje. Oxytocinový nával tak vašemu tělu zaručí líbání, mazlení nebo sex, v rámci kterého dostane vaše tělo navíc i dávku dopaminu. A to se vyplatí.
Více o tom, jak si udělat život šťastnější, se dočtete v tištěném vydání březnové ELLE. Svůj výtisk si můžete objednat až do své schránky za speciální cenu a poštovným zdarma na tomto odkaze.