Paradoxně to ovšem nespočívá v tom, že na jídlo a na hubnutí budeme neustále myslet. I když ze začátku trochu ano. Je totiž důležité uvědomit si, co chceme. A je-li naším cílem zhubnout natrvalo, tedy udržet si svoji ideální váhu nejen na léto, ale napořád, musíme začít v hlavě. Když budete myslet na jídlo neustále, třikrát denně se vážit a stresovat se z každého drobku, který sníte nad plán, je jen otázkou času, kdy se vyčerpaně vrhnete na tabulku čokolády nebo pytel brambůrků a dietě řeknete naštvané sbohem. Povědomí o tom, co je zdravé, a co ne, ještě neznamená, že to člověk opravdu praktikuje ve svém jídelníčku. Proto prvním krokem je rozhodnout se, že opravdu chceme jíst zdravě – to totiž znamená zároveň dietně.
Jaké chyby při tom nejčastěji děláme?
Zapomínáme na pitný režim
Nebo pijeme špatně. „Z pití přece neztloustnu,“ říkáte si. Opak je ale pravdou. Slazené nápoje, víno, tvrdý alkohol, ale i ovocné džusy v sobě skrývají daleko víc kalorií, než se zdá. Například malá kola má asi 130 kcal, podobně je na tom džus z krabice. Sedmička červeného vína má 460 kcal, bílé asi o 100 kcal méně.
Přeceňujeme ovocné šťávy
Pokud chcete pít ovocné šťávy, dejte přednost těm opravdu čerstvým, tj. fresh džusům, které mají zhruba tolik kalorií jako ovoce. Méně kalorické a přímo nabité vitaminy jsou šťávy zeleninové. Důležité je naučit se pít čistou vodu, třeba s citronem nebo limetkou, a to cca dva i více litrů denně. Pít je nutné průběžně, už od rána, tedy ne vypít přes den tři šálky kávy a pak to večer dohánět jednou sklenicí za druhou…
Cpeme se nízkotučnými potravinami
Pro toho, kdo je opravdu obézní, jsou určitě nízkotučné a light potraviny vhodné, nesmí se to ale přehánět. „Při pokusech se zjistilo, že lidé, kteří si mysleli, že jedí nízkotučnou stravu, snědli o 49 procent více!“ píše ve své inspirativní knize Hubněte bez diet a cvičení Martina Králíčková. Je to jednoduché – pokud víme, že je něco ‚light‘, máme tendenci toho sníst víc, takže efekt nižšího energického příjmu je rázem pryč. Vhodnější je tedy zařadit tyto potraviny jen občas, nebo si poctivě hlídat jejich konzumaci.
Přeháníme to s celozrnným pečivem
Je to s ním trochu podobné jako s light potravinami – máme často tendenci ho sníst více než pečiva bílého, kalorií má ale víceméně stejně. Tmavé pečivo (tedy opravdu celozrnné, nikoli jen barvené) je sice zdravější, ale nemá většinou méně kalorií.
Jíme málo
Možná to zní paradoxně, ale je to tak. Hladovění možná tělo dočasně očistí a třeba i zhubnete, jakmile ale začnete zase normálně jíst, tělo si to vynahradí a zásoby, na které muselo dlouho čekat, si pečlivě uloží – do podkoží v podobě tukových polštářků…
Pravidelná strava je při zdravém stravování zásadní – ideální je jíst pětkrát denně s tím, že snídaně by měla tvořit cca 20 % celkového denního příjmu energie.