Džusová mánie

Je spousta dobrých důvodů, proč pít kvalitní ovocné i zeleninové šťávy, především proto, že tak dostanete do těla celkem příjemným způsobem dostatečnou dávku vitaminů potřebných pro zdravý životní styl.
Ovšem je velký rozdíl mezi tím, co všechno se může prodávat pod označením ‚džus‘. Džusy prodávané v krabicích jsou více či méně naředěné ovocné koncentráty a musíte být velmi ostražití a všímat si popisků, abyste věděli, zda kupujete džus se 100 % ovocné složky, nebo jen s 5 %…

Čerstvý ideál aneb není šťáva jako šťáva
Nejhorší jsou patrně produkty označené jako ‚ovocný nápoj‘, do takového pojmenování se totiž dá vměstnat skoro cokoli – hlavním obsahem je voda, pak nejrůznější sladidla, stabilizátory, barviva… Ovoce může být v takovém nápoji třeba opravdu jen těch 5 %.
Vyšším stupněm je ‚nektar‘, který musí podle státní vyhlášky obsahovat 25–50 % ovocné složky – ta je v drtivé většině z koncentrátu a často i doslazovaná.
A pomalu stoupáme k vrcholu – 100% džus z koncentrátu to sice ještě není, ale blíží se k němu. Takováto šťáva je opět z koncentrátu, ovšem bez přidaného cukru a konzervantů.
Skoro perfektní je pak takzvaná pasterizovaná ovocná šťáva, která se lisuje z čerstvého ovoce a následně prochází tepelnou úpravou. Je bez přidaných cukrů, konzervantů a vody a vydrží i několik měsíců (podle typu úpravy a uskladnění).
A ideál? Samozřejmě jsou to čerstvé, 100% ovocné či zeleninové šťávy. Mají všechny vitaminy, chuť i vůni.
Současná pomalu se i u nás rozšiřující móda ‚raw‘ neboli syrových jídel tomuto zdravému trendu skvěle nahrává, takže do toho!

fresh-juice

Náš tip:
Udělejte si kvalitní čerstvou šťávu doma. Pomůže vám odšťavňovač, například Freshner od značky ETA: díky širokému plnícímu otvoru do něj můžete vkládat velké kusy ovoce nebo zeleniny a to dokonce i celá jablka!

odstavnovac

Časopis ELLE

ELLE Říjnové vydání 10/24