Plísně a kvasinky najdeme téměř všude. Běžně se vyskytují v mnoha potravinách, které konzumujeme. Nejčastěji v pečivu a ovoci. Kvasinky přitahuje vše, co je sladké a co kvasí. Jejich šíření a růstu napomáhá nerovnováha organismu, například překyselení. Naopak zásadité prostředí zaručuje jejich zpomalení a způsobuje hromadění kvasinek na jednom místě, což může vést ke vzniku cyst nebo i zhoubných nádorů.
Nejčastější vstupenkou pro kvasinky bývá zbytečné užívání antibiotik nebo nadměrná konzumace sladkostí.
Mezi nejčastější zdravotní problémy způsobené přemnožením kvasinek patří: únava, dýchací obtíže, opakovaná rýma a kašel, nadýmání, poruchy trávení, ekzémy, zápach z úst nebo snížená obranyschopnost.
Zvolte strategii
Základem protikvasinkové diety je vyřadit ze svého jídelníčku cukr a bílou mouku. Rovněž trvale silně omezit nebo vynechat úplně: mléko, bílou rýži, droždí a kukuřici.
Zárukou výsledků této ozdravné diety je vyřadit veškerá sladidla ze svého jídelníčku. Nenechte se ale mýlit, fruktóza, med, třtinový cukr nebo sladké sušené ovoce jsou rovněž považovány za sladidlo, a jsou tedy nevyhovující. Nahraďte je stévií nebo melasou.
I když se může zdát, že vám toho k jídlu moc nezbývá, opak je pravdou. Sestavte si jídelníček z těchto surovin: hnědá rýže, žito, oves, ječmen a obiloviny.
S bílkovinami je to jednoduché, můžete libové maso, nejlépe ryby. Passé jsou uzeniny, tučná masa, mléko, sýry a mléčné výrobky. Povoleny jsou kvalitní bílé jogurty a neslazené nápoje s probiotickou kulturou.
Vynechte veškeré konzervy, polotovary a přípravky na dochucení. Z tuků upřednostňujte ty nenasycené, například kokosový olej je brán jako skvělý bojovník s kvasinkami! Protikvasinkovou dietu můžete ještě podpořit užíváním některých osvědčených přípravků na hubení plísní a kvasinek. Nechte si poradit v lékárně.
Počítejte s tím, že na počátku je velká chuť na sladké. Tu ale musíte přečkat! Nakonec zjistíte, že cukr k životu vůbec nepotřebujete.