Cvičte, ale s mírou

„Obecně je známo, že pohyb a fyzická aktivita přispívají ke zdraví člověka. S touto starou pravdou se nedá než souhlasit. Druhým dechem je třeba dodat, že není úplně snadné trénink správně naplánovat,“ říká trenér Viktor Mojdl z pražského centra Holmes Place. Jaké jsou podle něj nejčastější chyby?

1. Jednostranná zátěž
„Častou chybou je, když člověk navštěvuje lekce stejného zaměření. Pak může dojít k přetížení určitých partií a zároveň k oslabení jiných, těch opomíjených. V důsledku toho pak vznikají svalové dysbalance a z nich pramenící bolesti hlavy, zad atd.“ Jaké je tedy doporučení? „V tréninku by se měly objevit jak dynamické formy, jako je běh, aerobic či kruhový trénink, tak i pomalejší formy cvičení – pilates, jóga…“

2. Malý důraz na regeneraci
„Spánek, sauna, ale i masáž může velmi pomoci k dosažení cíle,“ vysvětluje Viktor Mojdl. Jeho doporučení zní: „Najděte si jeden den v týdnu, kdy můžete vypnout, a naplánujte si masáž, saunu, bazén, vířivku nebo jen pár hodin odpočinku s dobrou knížkou. Důležité je, aby si odpočinulo nejen tělo, ale i hlava.“

3.  Vynechání strečinku
Důsledkem nedostatečného protažení namáhaných svalů v kombinaci s jejich jednostrannou zátěží snadno vznikají svalové dysbalance. Co s tím? „Plánujte si cvičení tak, aby se vždy našlo alespoň deset minut na protažení svalů, které mají přirozeně tendence ke zkrácení – prsní svaly, zadní strana stehen, lýtkové svaly, trapézy a spousta dalších,“ doporučuje Viktor Mojdl.

4. Nepravidelnost
Pokud nemáme pravidelný režim, točíme se podle trenéra Mojdla neustále v kruhu a stávají se z nás věční začátečníci bez výsledků. „Věřím, že většina z nás je schopna najít si ve dni, který má 24 hodin, alespoň tu jednu hodinu, kterou věnujeme péči o tělo, od kterého očekáváme po celý život maximum. Důležité je si to jen uvědomit. Pamatujte, že aby tělo přijalo nový návyk za svůj, je nutné minimálně jednadvacet opakování.“

Příklad týdenního tréninkového plánu podle Viktora Mojdla
Pondělí: funkční trénink, kruhový trénink nebo lekce aerobiku (trénink trvá alespoň 60 minut)
Úterý: lekce jógy – pomalejší formy cvičení (trénink trvá alespoň 60 minut)
Středa: odpočinek – sauna, masáž
Čtvrtek: posilovací trénink – v začátcích ideálně pod dohledem odborníka (trénink trvá alespoň 60 minut)
Pátek: lehký cardio trénink – procházka, běh, kolo (trénink trvá alespoň 45 minut)
Sobota: odpočinek
Neděle: lehký kardio trénink – procházka, běh, kolo (trénink trvá alespoň 45 minut)

Časopis ELLE

ELLE Říjnové vydání 10/24