Cvičit, či necvičit?

Pohyb je zdraví prospěšný, o tom není sporu. Ale jsou situace, kdy je možná lepší ho na nějaký čas vynechat. Pokud si nejste jistá, o které situace jde, máme pro vás malého průvodce.

Když jste nachlazená
Kašlete, kýcháte, smrkáte, ale vlastně to není nic tak vážného? Cvičení se v tom případě nemusíte úplně vyhýbat, dejte si ale menší nálož. Místo posilovny si dopřejte kratší procházku, do bazénu raději nevstupujte, už jen s ohledem na ostatní. Máte-li horečku, na cvičení zapomeňte – i když nemáte pocit, že umíráte, vaše tělo potřebuje všechny síly směřovat k boji s chorobou, takže ho nepřepínejte.

Když menstruujete
Středně náročné cvičení je úplně v pořádku, protože pomáhá zmírňovat menstruační bolesti a produkuje endorfiny, které vám zvednou – možná rozkolísanou – náladu. Ale výkony na olympiádu raději nechte na jindy.

Když jste unavená
Máte těžké nohy a klíží se vám únavou víčka. Zkuste třeba jógu, plavání nebo procházku – to vás nabudí, ale nevyčerpá.

Když jste zraněná
Nikdy necvičte přes bolest, to si víc ublížíte, než pomůžete. Zkuste rehabilitační cvičení pod vedením lékaře nebo fyzioterapeuta, nepokoušejte se uzdravení ‚uspíšit‘ tím, že se budete přemáhat.

Když máte depresi
To se vám asi vůbec nechce, ale v tomto případě se překonejte. Bylo prokázáno, že cvičení na depresi zabírá víc než léky, tedy na mírnější formu tohoto onemocnění. Cvičení redukuje stres, zvedne vám náladu a budete mít radost, že jste něco dokázali.

Když jste těhotná
Hodně záleží na tom, zda a jak moc jste cvičila už předtím. Kdo je trénovaný, může v mírnější formě pokračovat. Nedoporučují se prudké pohyby, skoky a sporty, kde hrozí pád – tj. vyhněte se cyklistice, míčovým sportům apod. Každopádně se poraďte se svým lékařem. Ideální je například jóga pro těhotné.

Časopis ELLE

Prosincové vydání ELLE 12/24